75 yaşında 'IŞİD'e katılan' adamın oğlu: Babamı kandırdılar

75 yaşında 'IŞİD'e katılan' adamın oğlu: Babamı kandırdılar
75 yaşında 'IŞİD'e katılan' adamın oğlu: Babamı kandırdılar
'IŞİD'e katılmak üzere' Suriye'ye gittiği belirtilen 75 yaşındaki Muhammed Abdülmannan'ın oğlu Şalim Hüseyin, babasının kandırıldığını öne sürdü.

RADİKAL - İngiliz Times gazetesinde yer alan bir haberde, İstanbul ’da kaybolan ve IŞİD saflarına katıldıkları öne sürülen İngiltere vatandaşı 12 kişilik ailenin en yaşlı üyesinin, kandırılarak Suriye’ye götürüldüğü belirtiliyor. Habere göre Şalim Hüseyin, 75 yaşındaki babası Muhammed Abdülmannan’ın İstanbul’daki bir otelden IŞİD üyelerince alınıp, rızası dışında Suriye’ye götürüldüğünü söyledi.

Şalim Hüseyin’e göre telefonda ağlayan Abdülmannan ve eşi, İngiltere’ye geri döneceklerini sanıyordu. Hüseyin ITV televizyonuna verdiği mülakatta şöyle devam etti:

“İki gün kalıp geri İngiltere’ye döneceklerdi. İkinci gece otele birileri geldi. Tam olarak kim olduklarını bilmiyoruz. Herkesi tek tek aşağı indirdiler. Son anda anne ve babamın aklı karıştı. Babam yaşlı bir adam. 75 yaşında ve hasta. O ülkede olmak istemiyor."

Obama'dan skandal gaf: IŞİD'in eğitimini hızlandırıyoruz

Bangladeş kökenli aile, en son Nisan ayında ülkelerine gitmek için İngiltere’den ayrılırken görülmüştü. Daha sonra sosyal medyada, Muhammed Abdülmannan ve eşinin Minera Hatun'un fotoğrafı yayımlanmıştı. Fotoğrafla birlikte yayımlanan ve IŞİD’e atfedilen açıklamada, tüm aile üyelerinin ‘hiç olmadıkları kadar güvende’ oldukları ve örgüte katıldıkları belirtilmişti.

Suriye ordusu Palmira'ya ilerliyor

Aile üyeleri arasında yaşları bir ile 11 arasında değişen üç çocuk da bulunuyor. (BBC Türkçe)

İstanbul'da IŞİD operasyonu: 30 kişi gözaltı listesinde

Eğit-donat iddiası: ABD her militan için 4 milyon dolar harcadı

İsrail'den Suriye'deki cihatçı örgütlere silah temini