77 kişiyi öldüren Breivik, Oslo Üniversitesi'nde okuyacak

77 kişiyi öldüren Breivik, Oslo Üniversitesi'nde okuyacak
77 kişiyi öldüren Breivik, Oslo Üniversitesi'nde okuyacak
2011 yılında 77 kişiyi öldüren ve 21 yıl hapis cezasına çarptırılan Norveçli Anders Behring Breivik, Oslo Üniversitesi'nin Siyaset Bilimi Bölümü'ne kabul edildi. Breivik'in üniversiteye kabul edilmesi, ülkede tartışmaları da beraberinde getirdi.

RADİKAL-Norveç'te 2011 yılının temmuz ayında düzenlediği iki saldır ile 77 kişiyi öldüren Anders Behring Breivik, 36 yaşında lise diplomasını alarak üniversite eğitimine başlamak için Oslo Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümü'ne başvurmuştu. Hürriyet 'te bulunan habere göre üniversite kararını verdi ve 21 yıl hapis cezasına çarptırılan Norveçli Anders Behring Breivik, Oslo Üniversitesi’nin Siyaset Bilimi Bölümü'ne kabul edildi. 36 yaşındaki mahkûmun eğitim için hapisten çıkarılmayacağı belirtildi.

ÜNİVERSİTEDEN AÇIKLAMA 

Rektör Ole Petter Ottersen bugün yaptığı açıklamada, “Norveç hapishanelerinde yatan tüm mahkûmların, giriş koşullarını sağladıkları takdirde yükseköğrenim görme haklarının olduğunu” söyledi.

NORVEÇ'TE TARTIŞMA BAŞLADI
Breivik’in iki yıl önce aranan nitelikleri sağlayamadığı gerekçesiyle üniversiteye yaptığı başvuru reddedilmişti. Üniversitenin bu karar değişikliğine neyin neden olduğu ise bilinmiyor. Breivik’in üniversiteye kabul edilmesi, ülkede tartışmaları da beraberinde getirdi.

Breivik'in hapisten kaçmasından korkuluyor


  ETİKETLER:

  Hürriyet

  ,

  Norveç

  ,

  Oslo

  ,

  Bugün

  ,

  hapis

  ,

  siyaset

  ,

  eğitim