AB Komisyonu Başkanı: Birleşik Avrupa ordusu kurulsun

AB Komisyonu Başkanı: Birleşik Avrupa ordusu kurulsun
AB Komisyonu Başkanı: Birleşik Avrupa ordusu kurulsun
Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, birleşik Avrupa ordusu kurulmasını önerdi ve 'Birleşik bir Avrupa ordusu, AB ülkeleri arasında bir daha asla bir savaş yaşanmayacağını da tüm dünyaya gösterecek' ifadesini kullandı.

RADİKAL - Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker‘in birleşik Avrupa ordusu kurulması talebi, Almanya’da yankı buldu. 

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker’in birleşik Avrupa ordusu kurulması talebinin ardında birçok sebep var. Juncker, "Welt am Sonntag" gazetesine verdiği röportajda, AB’nin kendi ordusunu kurması sayesinde, üye ya da komşu ülkelerindeki barışın tehdidine daha güçlü karşılık verilebileceğini belirtti. Böyle bir ordunun hemen askerî bir harekata gönderilmek için kurulmayacağına dikkat çeken için Juncker, "Ama Avrupa değerlerini savunmanın ne kadar ciddiye alındığına dair Rusya’ya karşı güçlü bir mesaj verecektir" diye konuştu.

SEMBOLİK ÖNEME VURGU

Juncker, Avrupa ordusunun sembolik önemine de dikkat çekti ve "Birleşik bir Avrupa ordusu, AB ülkeleri arasında bir daha asla bir savaş yaşanmayacağını da tüm dünyaya gösterecek" diye konuştu. AB Komisyonu Başkanı, NATO’ya bir alternatif yaratmaya çalışılmadığını söyledi, aksine Avrupa’nın ortak sorumluluğunun tüm dünyadaki algılanışının söz konusu olduğunu ifade etti. Komisyon Başkanı, Avrupa’nın son dönemde itibarını önemli ölçüde kaybettiğine, hatta dış politikada pek ciddiye alınmadığına vurgu yaptı.

KOALİSYON PARTİLERİNDEN DESTEK

Jean-Claude Juncker, birleşik Avrupa ordusunun getireceği malî avantajlara da değindi. Komisyon Başkanı, savunma araçlarının geliştirilmesi ve satışında yapılacak sıkı bir işbirliğinin büyük bir tasarrufu da beraberinde getireceğine dikkat çekti.

Jucker’in bu talebi, hükümeti oluşturan koalisyon partilerinden büyük destek gördü. Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, AB ülkeleri arasında giderek artan askeri işbirliğine dikkat çekerek "Avrupalılar olarak geleceğimiz, elbet bir gün Avrupa ordusu olacak" diye konuştu.

'AVRUPA ORDUSU VE NATO ZIT DEĞİL'

Von der Leyen, böyle bir ordunun NATO’ya alternatif olacağı eleştirilerini ise şu sözlerle geri çevirdi: "Uzun vadeli bir Avrupa ordusu ve NATO, birbirine zıt iki oluşum değil. Aksine benim kanaatimce madalyonun iki yüzü. Zira Avrupalıların NATO içerisinde güçlü bir ittifak oluşturması, hem NATO’nun güvenilirliğini koruması hem de Avrupa’nın güçlü bir şekilde söz sahibi olması açısından önemli."

Federal Meclis Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Norbert Röttgen de “Birleşik Avrupa ordusu, bir Avrupa perspektifidir ve bunun zamanı gelmiştir“ diye konuştu. Röttgen, "Güvenlik politikaları açısından bizim askeri becerilerimiz, geniş bir alanda aynı işleri yapan ufak çaptaki ulusal ordulara sahip olduğumuz sürece yetersizdir" dedi.

NATO'NUN AVRUPA AYAĞI

Juncker’in önerisine, koalisyon ortağı Sosyal Demokrat Parti’den (SPD) de destek geldi. Federal Meclis Savunma Komisyonu Başkanı Hans-Peter Bartels şunları kaydetti: "Eğer ortak bir Avrupa ordusu kurabilirsek ya da Avrupa savunma yapısını daha da iyileştirebilrsek, ki bunlar adım adım olacak işler, o zaman bu yapı, NATO’nun Avrupa ayağı olacaktır."

Ancak muhalefetteki Yeşiller Partisi, ortak bir Avrupa ordusuna karşı çıktı. Yeşiller Partisi Federal Meclis Grup Başkanı Katrin Göring-Eckardt, Junckers’in yanlış bir sinyal verdiğini belirterek "Ben güvenlik politikalarını, dış politikanın önüne koymayı doğru bulmuyorum" diye konuştu.

Yeşiller Partisi Dış Politika Sözcüsü Omid Nouripour da dünya barışı açısından askeri birliklerin ulusal yapılardan çıkarılmasının "harika bir fikir" olduğunu belirtti ancak böyle bir ordunun, ortak bir Avrupa dış politikası olmadığı sürece hayata geçirilemeyeceğini kaydetti.