AB, mülteci krizi nedeniyle Türkiye ile özel zirve yapacak

AB, mülteci krizi nedeniyle Türkiye ile özel zirve yapacak
AB, mülteci krizi nedeniyle Türkiye ile özel zirve yapacak
Almanya Başbakanı Angela Merkel, Avrupa Birliği'nin mülteci krizinin çözümü konusunda Türkiye ile özel zirve yapacağını açıkladı. AB'nin Türkiye'ye 3 milyar Euro aktarmayı planladığı belirtiliyor

RADİKAL - Mülteci krizine çözüm arayan AB ülkelerinin liderleri tüm dikkatlerini Türkiye'ye yöneltmiş durumda. Almanya Başbakanı Angela Merkel, Avrupa Birliği’nin mülteci krizinin çözümü konusunda Türkiye ile özel zirve yapacağını açıkladı.

AB ve Afrika ülkelerinin devlet ve hükümet başkanlarının Malta'nın başkenti Valletta'da sığınmacı krizini ele almak üzere düzenlenen özel zirve sonrasında açıklamalarda bulunan Angela Merkel, AB’nin mülteci krizinde en önemli transit ülke olan Türkiye ile özel zirve yapacağını söyledi. Focus Online’ın bildirdiğine göre, zirvenin Kasım sonu ya da Aralık ayı başında yapılması öngörülüyor.

'KASIM SONUNDA YAPILABİLİR'

Angela Merkel, zirve tarihinin Türkiye ile yapılacak görüşmelerin ardından belli olacağını belirtirken, Focus Online, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk’un, ”Ben zirvenin Kasım ayı sonunda Brüksel’de yapılacağına yüzde 99 eminim” dediğini aktardı.

Çipras, mülteci gündemiyle Türkiye'ye geliyor

TÜRKİYE'YE 3 MİLYAR EURO

Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre ise Avrupa Birliği, Türkiye ile zirve hazırlıklarını hızlandırdı. Zirvede Türkiye için 3 milyar euro yardım kararı alınması gündemde. Almanya'nın yapacağı mali yardım miktarı ise netleşti.

Malta'da düzenlenen AB - Afrika Zirvesi'nde Almanya'nın Türkiye'ye mülteciler için yapmayı planladığı mali yardımın boyutu netleşti. Buna göre Almanya, Türkiye'ye 534 milyon euro mali kaynak aktarmayı planlıyor. Ancak Avrupa Birliği'nin planladığı yardımın toplam miktarı daha fazla.

Avrupa Birliği devlet ve hükümet başkanları, Türkiye ile kasım ayı sonu ya da aralık ayının başında mülteci krizinin ele alınacağı özel bir zirve düzenlemeyi hedefliyor. Zirvede Türkiye'ye 2016 ve 2017 yılları içinde toplam 3 milyar euro aktarılmasının karara bağlanması söz konusu.

ERDOĞAN'A DAVET

Avrupa Birliği'nin bu ay içinde Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a bir zirve daveti göndereceği belirtildi. AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, "Bu zirvenin kasım ayı sonunda düzenleneceğinden yüzde 99 eminim" diye konuştu. Almanya Başbakanı Angela Merkel de tarihin kesinleşmesi için Türk tarafıyla görüşülmesi gerektiğini ifade etti.

Avrupa Birliği, Türkiye'ye aktaracağı yardımlar karşılığında Türkiye'nin sığınmacıların Avrupa tarafında geçmesini engellemesini ve bu amaçla yeni önlemler almasını bekliyor. Ankara'nın bu plana onay vermesi durumunda ise Türkiye'ye vize kolaylığı sağlanması ve tıkanan AB üyeliği müzakerelerinde de bir fasılın açılması vadediliyor.

'DORUDAN PARA VERİLİM'

Almanya Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Sigmar Gabriel de sığınmacı akınının frenlenmesi için Almanya'nın Türkiye'ye doğrudan mali yardım yapması gerektiğini belirtti.

Sosyal Demokrat Parti Genel Başkanı, “Eğer Avrupalılar bunu sadece kısıtlı bir şekilde yapabiliyorsa, o zaman gerekirse Almanya'nın ilk adımı atıp kendi başına ödeme yapmasını mantıklı buluyorum“ diye konuştu.

Türkiye'nin mali yardım olmadan ülkedeki sığınmacıların yaşam koşullarını iyileştiremeyeceğini belirten Gabriel, Almanya'ya göç hızının azaltılmak zorunda olduğunu kaydetti.

Öte yandan Türkiye'nin talep ettiği 3 milyar euronun nereden geleceği ise tartışmalı. AB Komisyonu 500 milyon euronun AB bütçesinden ayrılmasını, geri kalan miktarın üye devletlerce ödenmesini istiyordu. Ancak bu planın da henüz kesinlik kazanmadığı belirtiliyor.

(DHA, Deutsche Welle Türkçe)