AB Rusya'ya yaptırımda karar veremiyor

AB Rusya'ya yaptırımda karar veremiyor
AB Rusya'ya yaptırımda karar veremiyor
Rusya için hedef odaklı ekonomik yaptırım uygulama hazırlığındaki AB'de konuya ilişkin yürütülen müzakerelerden yine sonuç çıkmadı.

Avrupa Birliği Daimi Temsilciler Komitesi'nde (COREPER) Rusya'ya karşı ekonomik unsurlar içeren hedef odaklı "üçüncü aşama" yaptırımların devreye sokulmasına ilişkin yürütülen müzakereler bugün de sonuçsuz kaldı.

Ukrayna krizi bağlamında şu ana kadar AB ülkelerine seyahat yasağı ve AB'deki mal varlıklarının dondurulması önlemlerini içeren ve "ikinci aşama" olarak adlandırılan yaptırımları uygulayan AB'nin üçüncü aşamaya geçişte zorlanmasının ardında üye ülkeler arasındaki görüş ayrılıkları etkili oluyor.

ALMANYA VE FRANSA FRENLEMEYE ÇALIŞIYOR

İngiltere, Polonya, İsveç ve Baltık ülkelerinin başını çektiği bir grup ülke sert yaptırım uygulanmasını talep ederken ekonomik çıkarlarının olası sektörel yaptırımlardan zarar görmesinden çekinen Almanya ve Fransa bu talebi frenleyip yumuşatmaya çalışıyor.
AB kaynakları, özellikle Ukrayna'nın doğusunda Malezya Havayolları'na ait yolcu uçağının düşürülmesinin ardından üzerindeki yaptırım baskısı artan AB'nin "üçüncü aşama" yaptırımlar konusundaki tavrının önümüzdeki hafta netleşmesini bekliyor.

HAZIRLIKLAR HIZLI İLERLİYOR

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton'ın sözcüsü Maja Kocijancic, Rusya'ya yönelik yaptırım hazırlıklarının hızlı şekilde ilerlediğini belirterek, AB Komisyonu'nun yaptırımlar konusunda yasama önerisinde bulunacağını söyledi.
Kocijancic, olası yaptırımların devreye sokulması için AB liderlerini bir araya getirecek bir zirve düzenlenmesinin gerekli olup olmayacağına AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy ile üye ülkelerin karar vereceğini kaydetti.

COREPER'in, AB Komisyonu'nun önerileri çerçevesinde sermaye piyasalarına erişim, savunma, çift kullanımlı mallar, hassas teknolojiler ve enerji alanlarında Rusya'ya karşı uygulanabilecek yaptırımlar konusunda uzlaşı arayışı çerçevesinde pazartesi günü tekrar toplanması öngörülüyor.

KARAR RESMİ GAZETEDE YAYIMLANACAK

COREPER'in 72 birey ve 2 şirketten oluşan ikinci aşama yaptırım listesine dün ekleme kararı aldığı 15 birey ve 18 şirketin isimlerinin ise önümüzdeki saatlerde AB Resmi Gazetesi'nde yayımlanması bekleniyor. (AA)

Rus ayrılıkçı: Uçağı düşürecek füzemiz var