'AB silah verecek'

'AB silah verecek'
'AB silah verecek'
SMDK üyesi Safur, bazı Avrupa ülkelerinin yaz başı muhaliflere silah vereceğini iddia ederken "Türkiye sınırından geçirilen silahlarla uçak düşürdük" dedi.

LONDRA - Roma’da perşembe günkü Suriye’nin Dostları toplantısında muhaliflere, ABD öldürücü olmayan yardım kapsamında ek 60 milyon dolar verme ve AB de ambargo şartlarında değişikliğe gidip zırhlı araçlar, öldürücü olmayan askeri malzeme ve teknik yardım sağlama sözü verirken, dün Guardian’da önemli iddialar yer aldı.
Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Koalisyonu’nun (SMDK) Londra temsilcisi Velid Safur, ‘birkaç ay içinde bazı Avrupa ülkelerinin ABD ile “yollarını ayırıp” muhaliflere silah yardımında bulunacağını’ öne sürdü: “Bahar sonu ya da yaz başında Türkiye ’de yapılması planlanan Suriye’nin Dostları toplantısında Avrupa ülkelerinin destek kısıtlamalarını sonlandıracak önemli hamleler gerçekleşecek. Bu atılım, Şam rejimini uçaklar ve Scud füzeleriyle köyleri ve fırınları vurmaktan caydırmak için bize gerekli cephanelikler ve bu saldırıları yanıtlamamızı sağlayacak kalitede silahlara ilişkin olacak.” Safur, söz konusu Avrupa ülkelerinin adını ise açıklamadı.

Türk sınır geçişi rahatladı
İsyancılara silah sağlanması sürecinde yer alan bir muhalif ise Türkiye’nin rolüne ilişkin önemli iddialarda bulundu. “Son birkaç günde, Türkiye sınırından silah geçişine dair ABD ve Türkiye’nin getirdiği sıkı kısıtlamalarda kayda değer bir rahatlama oldu” diyen muhalif, son 2 günde orduya ait bir askeri helikopter ile bir MİG savaş uçağını düşürdüklerini belirtti. Muhalif, ‘ilk kez ithal silahlarla’ böyle bir ‘başarıya’ imza attıklarını söyledi. Muhalif şunları anlattı: “Bunlar, ordu üslerinden ele geçirilen silahlar değil, Türkiye’deki depolardan çıkarılmalarına izin verilen silahlardı. Muhalifler önceden bu silahları satın almıştı ama sınırdan geçirilmelerine izin verilmiyordu. Önceden uçaksavarlar için en fazla 23 mm kalibre mermiye izin vardı. Roketatar geçiriyorduk ama zırh delici mermilere izin yoktu. Ancak artık cephede çok büyük değişim var. Bence ABD’nin politika değişikliği resmi açıklamaların çok ötesine geçti. ABD’nin, sorunun daha fazla büyümesine izin veremeyeceğini anladığını düşünüyorum.”