AB, SMDK'yı 'meşru temsilci' olarak tanıdı

AB, SMDK'yı 'meşru temsilci' olarak tanıdı
AB, SMDK'yı 'meşru temsilci' olarak tanıdı
AB dışişleri bakanlarının, Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Muaz El Hatip'le toplantısından tanıma kararı çıktı.

Dışişleri bakanlarının Suriye 'ye ilişkin kararında, “ AB 'nin Suriye halkının meşru temsilcileri olarak tanıdığı Suriyeli Muhalif ve Devrimci Güçler'in Başkanı Muaz El Hatip'le görüş alışverişinde bulunma fırsatından memnuniyet duyduk” denildi.

AB kararında, SMDK'nın 28-29 Kasım'da Kahire'de yapılanma, daha operasyonel ve kapsayıcı hale gelme amaçlı toplantısının memnuniyetle karşılandığı belirtilerek, bu hedefler doğrultusunda çabaların sürdürülmesi istendi.

Dışişleri bakanları SMDK'yı insan haklarına saygı, kapsayıcılık, demokrasi, tüm muhalif gruplarla ve Suriye'de tüm sivil toplum kesimleriyle çalışma ilkelerine bağlılığını koruması konusunda teşvik etti.

AB kararında, SMDK'dan mevcut rejime saygın bir alternatif oluşturmak için Suriye'de siyasi dönüşüm programını ortaya koyması, BM ve Arap Birliği'nin özel temsilcisi İbrahimi'yle angajmana girmesi talep edilerek, AB'nin bu kapsamda SMDK'yı desteklemeyi ve birlikte çalışmayı sürdüreceği vurgulandı.

Dışişleri bakanları ayrıca 12 Aralık'ta Marakeş'te düzenlenen, “Suriye'nin Dostları” toplantısında Esed rejimi üzerindeki uluslararası baskının artırılması ve Suriye halkının demokrasi özleminin desteklenmesi çağrısında bulundu.

AB daha önce SMDK'yı, “Suriye halkının özlemlerinin meşru temsilcileri” olarak gördüğünü deklare etmişti. AB içinde Fransa ve İngiltere , SMDK'yı Suriye halkının meşru temsilcileri olarak resmen tanıma kararı almıştı. (aa)