AB yetkilisi: Suriye anlaşmasını Türkiye engelledi

AB yetkilisi: Suriye anlaşmasını Türkiye engelledi
AB yetkilisi: Suriye anlaşmasını Türkiye engelledi

Viyana'da yapılan Suriye zirvesinde Türkiye'yi Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu temsil etmişti. (Foto: Reuters)

Financial Times yazarı David Gardner, 'üst düzey bir AB yetkilisine' dayandırarak kaleme aldığı yazıda, Suriye'deki geçiş döneminin konuşulduğu Viyana'daki diplomatik zirvede uzlaşmaya Türkiye'nin engel olduğu iddiasını dile getirdi.

RADİKAL – İngiltere'de yayımlanan Financial Times gazetesinde David Gardner'ın kaleme aldığı makalede Avrupa Birliği'nden (AB) üst düzey bir yetkilinin Türkiye'nin Suriye politikasına dair yorumlarına yer veriliyor.

Yazının ilgili bölümünde şöyle deniyor:

"ABD, Ankara'nın Suriye sınırını kapatma ve Irak Şam İslam Devleti'yle (IŞİD) mücadele konularındaki başarısızlığı nedeniyle bıkkınlık sinyalleri veriyor. Rusya Devlet Başkanı Putin, Erdoğan'ı ve Türkiye'yi 'terörün işbirlikçileri' olmakla suçluyor. Bir üst düzey AB yetkilisi ise, geçen ay Viyana'da Suriye'deki geçiş döneminin konuşulduğu diplomatik zirveye 'taş koyduğunu' söylüyor."

Avusturya'nın başkenti Viyana'da, geçtiğimiz 23 Ekim günü başlayan 'Suriye Zirvesi'ne, Türkiye, ABD, Rusya ve Suudi Arabistan dışişleri bakanları katılmış, Türkiye’yi Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu’nun temsil ettiği toplantıda "Suriye’nin geleceği" değerlendirilmişti. Bundan tam bir hafta sonra yapılan "Viyana 2" olarak anılan genişletilmiş ikinci zirveye ise Fransa, İtalya, İngiltere, AB ve bazı Arap ülkelerinin yanı sıra İran da katılmış; ancak önemli bir ilerleme sağlanamamıştı.

Gardner'in yazısında, AB yetkilisinin Türkiye'yi 'ikili oynamakla' da suçladığı belirtiliyor. Gardner'a konuşan AB yetkilisi, Türkiye ile imzalanan 'göç eylem planı' anlaşması sayesinde Ankara için bu 'ikili sürecin biteceğini' ifade ediyor.

AB yetkilisinin, "Eğer Türkiye ikili oynamaya devam ederse kendisi için kötü olacak" ifadesi de yazıda yer alıyor.

‘ANKARA IŞİD'E KARŞI TEREDDÜTLÜ'

David Gardner'ın 'Ankara Kürtlerle savaşıyor ama IŞİD'e karşı tereddütlü' başlıklı yazısında, "Geçen hafta peş peşe meydana gelen ve büyük ses getiren bir dizi olay Türkiye'nin ne kadar istikrarsız bir müttefik olduğunu ortaya koydu" deniyor.

Bahsedilen olaylar şöyle sıralanmış:

  • Suriye sınırında Rus jetinin düşürülmesi
  • Can Dündar ve Erdem Gül'ün tutuklanması
  • Tahir Elçi'nin öldürülmesi

Gardner, "Kısa zaman öncesine kadar ülkede serbestçe dolaşan IŞİD üyelerinin gözaltına alınmasının dışında Türkiye örgüte karşı doğrudan hiçbir hamle yapmadı. Ancak buna karşılık Rus jetinin Türkiye hava sahasını ihlali egemenlik haklarının kabul edilemez biçimde çiğnenmesi olarak algılandı" diyor.

Gardner, MİT tırları haberleri nedeniyle Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ile Ankara Temsilcisi Erdem Gül'ün tutuklanmasını ise "Erdoğan'ın mesajı ileteni vurma eğiliminin son örneği" olarak niteliyor.

Erdoğan'ın Suriye'nin kuzeyinde Kürt güçlerinin ilerleyişini IŞİD'den daha büyük bir tehdit olarak algılamaya devam ettiği yorumunu yapan Gardner, "AB konusuna gelince, Erdoğan varılan anlaşmayı çıkar ilişkilerine dayalı bir uzlaşma olarak görüyor" diyor.