ABD: 1915 olaylarıyla ilgili gerçeklerin içten kabulü...

ABD: 1915 olaylarıyla ilgili gerçeklerin içten kabulü...
ABD: 1915 olaylarıyla ilgili gerçeklerin içten kabulü...
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf, 1915 yılı olaylarıyla ilgili gerçeklerin "tam, adil ve içten kabulünün Türkiye, Ermenistan ve Amerika dahil herkesin çıkarına olduğunu" söyledi

RADİKAL -  ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf'e günlük basın toplantısında, Papa Franciscus'un 1915 yılı olaylarına ilişkin Ermeni iddiaları hakkındaki sözleri hatırlatılarak, bu konuda ABD'nin duruşu soruldu.

ABD Başkanı Barack Obama ve üst düzey yetkililerin, "Osmanlı İmparatorluğu'nun sonlarında 1,5 milyon Ermeninin katledildiği veya ölüme yürüdüğünü tarihi bir gerçek olarak kabul ettiğini" söyleyen Harf, Obama ve yetkililerin "gerçeklerin tam, adil ve içten kabulünün Türkiye , Ermenistan ve Amerika dahil herkesin çıkarına olduğunu" belirttiğini ifade etti.

Harf, "Bu alanda ve daha genel anlamda zulmün önlenmesinde, yönetimin çalışmalarına rehberlik eden ilkelerden biri, ülkelerin, geçmişlerinin çok acı unsurlarıyla hesaplaşmaları ve bunları kabul etmeleriyle ilerleyebildiği ve daha güçlü oldukları şeklinde. Bunu yapmak, farklı ve daha hoşgörülü bir gelecek inşa etmek için esastır" diye konuştu.

AA


  http://www.radikal.com.tr/133592913359291

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Bir ABD yetkilisi de Ermenilere - user1068402

  sunu soylese: Lutfen arsivlerinizi tarihcilere acin, bu her iki ulkenin ve ABD'nin yararina olacaktir.