ABD 4. gemiyi Akdeniz'e çekti, Batı 'kimyasal' dedi

ABD 4. gemiyi Akdeniz'e çekti, Batı 'kimyasal' dedi
ABD 4. gemiyi Akdeniz'e çekti, Batı 'kimyasal' dedi
Batı istihbaratı Şam'daki saldırıya dair ilk bulguların kimyasal silahı gösterdiğini rapor etti. ABD'nin ülkeye dönmesi planlanan bir savaş gemisini Akdeniz'e konuşlandırması ise 'operasyon hazırlığı' iddiasını gündeme getirdi.

Suriye’nin başkenti Şam’ın Doğu Guta banliyösünde çarşamba günü düzenlenen saldırıya dair Batılı ülkelerin istihbarat kurumlarının, ‘ilk incelemelerden elde edilen verilerin kimyasal silah kullanımına işaret ettiğini’ açıklamasının ardından ABD de askeri seçeneklerini tartmaya başladı. ABD donanması Akdeniz’de yeniden konumlandırılırken, yetkililer Başkan Barack Obama’nın askeri operasyon konusunda henüz bir karar almadığını vurguladı.
Reuters’a göre, ABD’li ve Avrupalı güvenlik kaynakları çarşamba günkü saldırıyla ilgili bulgulara, henüz incelemenin ilk aşamasında olunduğu için tedbirle yaklaşılması gerektiğinin altını çizdi. Yetkililer, uzmanların kesin kanıt aradığını ancak buna ulaşmanın uzun süre alabileceğini vurguladı.
Öte yandan ABD donanmasının da Akdeniz’deki varlığını üç destroyerden dörde çıkardığı açıklandı. Planlamalar uyarınca Virginia’daki Norfolk üssüne geri dönmesi gereken USS Mahan destroyerinin bölgede tutulacağı açıklandı. Böylelikle Akdeniz’de dört Amerikan gemisi görev yapacak. Bir Pentagon yetkilisi, karara gerekçe olarak Suriye’de artan gerginliği işaret etti. Ancak yetkili, ‘şu an için donanmanın operasyona hazırlık emri almadığını’ da vurguladı. 

Obama seçenekleri istedi

Savunma Bakanı Chuck Hagel de, Başkan Obama’nın Suriye konusunda Pentagon’dan seçenekler istediğini açıkladı. “Başkan’a her türlü ihtimale karşı seçenek sunmak savunma bakanlığının sorumluluğudur” vurgusu yapan Hagel, “Bu yüzden de başkanın verebileceği herhangi bir karara hazırlıklı olmak için birliklerimizi ona göre yerleştiriyoruz” diye konuştu. 

7 genelkurmay bir arada

Bu arada içlerinde Türkiye ’nin de olduğu Suriye’nin Dostları grubu üyesi 7 ülkenin genelkurmay başkanlarının önümüzdeki hafta Ürdün’de bir araya geleceği belirtildi. Amman’da yapılacak toplantıya ABD, Ürdün, Suudi Arabistan, Türkiye, Katar, Britanya ve Fransa genelkurmay başkanlarının katılacağı kaydedildi. 

BM yetkilisi Şam’da

Öte yandan BM’nin silahsızlanmadan sorumlu yetkilisi Angela Kane dün Şam’a gitti. Kane’in BM inceleme heyetinin bölgeye girilmesine izin verilmesi için yetkililerle görüşmeler gerçekleştireceği belirtildi. Kane, Şam’da BM denetçilerinin bulunduğu otele gelişinde açıklama yapmadı.

Şam: İsyancılara ait kimyasal silahlar bulundu


Muhaliflerin rejimi kimyasal silah kullanmakla suçladığı bir dönemde, Suriye devlet televizyonu da dün, ordu birliklerinin başkent Şam’daki ‘yeraltı tünellerinde isyancılara ait kimyasal silahlara ulaştığını ve hatta bazı askerlerin bu maddelerden etkilendiğini’ iddia etti. Haberde, “Ordu kahramanları, Şam’ın Cobar bölgesinde teröristlere ait tünellere girdi ve kimyasal maddeler ele geçirdi” ifadeleri kullanıldı. Haberde “Üzerinde ‘Suudi Arabistan malıdır’ yazılı kimyasal madde varillerinin ele geçirildiği” iddia edildi. Ambulansların olay yerine giderek kimyasallardan etkilenen insanlara müdahale ettiği belirtilirken, ordu birliklerinin muhaliflere karşı operasyon başlatmak için Cobar’a girmeye hazırlandığı kaydedildi.

SMDK: 155. Tugay yaptı


Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Genel Sekreteri Bedr Camus, ‘Şam’daki kimyasal silah saldırısının 155. Tugay tarafından düzenlendiğini’ öne sürdü. Camus, İstanbul ’da düzenlediği basın toplantısında, ‘Suriye ordusundan isminin açıklanmasını istemeyen bir kişiden aldıkları’ bilgileri paylaştı: “10 Ağustos’ta Mısır üretimi ‘Şahin-15’ füzelerinin Suriye modeli ve İran’ın Zilzal füzeleri, balistik füzelerin atılma yeri olan 155. Tugay’ın bulunduğu Kalemun Dağı’na getirildi. 19 Ağustos’ta kimyasal başlık taşıma kapasitesi olan bu füzeler atılacakları rampalara nakledilmeye başlandı. 20 Ağustos’ta sabah erken saatlerden akşama kadar Şam kırsalındaki bölgelerde ordu güçleriyle Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) arasında şiddetli çatışmalar yaşandı. Gece yarısı olduğunda bu bölgelere yapılan hava saldırıları durdu ve helikopterlerden kimyasal silah atılmaya başlandı. Saat 02.31’de Tuğgeneral Gassan Abbas’ın gözetiminde güney yönünde 16 füze atıldı ve bunlarla Doğu Guta hedef alındı. Saat 06.00’dan itibaren gazdan etkilenenler hastaneye kaldırıldı. Ölen ve gazdan etkilenenlerin sayısı çok fazla olduğu için kullanılan gazın türü hakkında kesin bilgiye sahip değiliz.” Camus, BM heyetinden soruşturma başlatılmasını isterken, ÖSO’nun bu görevi yerine getirirken heyetin üyelerini koruyacağı sözünü verdi.