ABD Afganistan'daki üsten vazgeçmiyor

ABD Afganistan'daki üsten vazgeçmiyor
ABD Afganistan'daki üsten vazgeçmiyor

Törene yeni bırakılan bazı eski esirler de katıldı.

ABD, adı işkence iddialarıyla sık sık gündeme gelen Bagram üssünün kontrolünü Afganlara kısmen devretti, ancak bazı yetkileri bırakmaya niyeti yok.

ABD , 2014’te tamamen çekilmeyi planladığı Afganistan’daki 3 bine yakın Taliban militanı ile terör zanlısının bulunduğu Bagram üssünün kontrolünü dün törenle Afgan yetkililere devretti. Afgan yetkililer, ‘ülkenin Guantanamo’su’ olarak bilinen ve resmi adı Pervan Islahevi olan başkent Kabil’in 40 kilometre kuzeyindeki tartışmalı cezaevinde yetkinin devredildiğini, ancak yüzlerce tutuklunun geleceğine dair anlaşmazlığın sürdüğünü belirtti. Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, üssün devrini memnuniyetle karşıladığını ifade ederken Savunma Bakanı Vekili İnyatullah Nazari ise “Afgan tutukluların sorumluluğunun Afganlara devredilmesini simgeleyen bu görkemli törenin bir parçası olmaktan mutluyum” diye konuştu.

Yakalama yetkisi sürecek 

Karzai’nin sözcüsü Aimal Feyzi ise üs konusunda tartışmaların sürdüğünü ve 9 Mart’tan beri gözaltında tutulan 600’den fazla kişinin kontrolünün Afgan yetkililere devredilmediğini söyledi. NATO sözcüsü Jamie Graybeal mahkûmların yüzde 99’unun iki ülke arasında 9 Mart’ta imzalanan anlaşma öncesi Afgan yetkililer tarafından tutuklandığını, ABD’nin kendisi için tehlikeli olabileceğini düşündüğü zanlıların kontrolünü elinde tutmaya devam ettiğini belirtti. Graybeal, ABD’nin şüphelileri yakalama ve gözaltına alma yetkisini de elinde tuttuğunu ifade etti. Devir törenine ABD ve NATO subaylarının katılımının düşük olduğu kaydedildi. Tören, NATO askerleri 2014 sonunda çekilmeden önce Afgan cezaevlerinin kontrolünün yerel yetkililere devredilmesini öngören plan kapsamında düzenlendi. Üsteki cezaevi işkence iddiaları ve süresiz gözaltılarla gündeme gelmişti. ABD ise iddiaları yalanlamıştı. Üste ABD askerlerinin şubatta Kuran yakmasının ardından büyük gösteriler düzenlenmiş, yabancı askerleri hedef alan saldırılar artmıştı. BAGRAM / BBC-AP


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  Afganistan

  ,

  BBC

  ,

  NATO

  ,

  Guantanamo

  ,

  ülke

  ,

  anlaşma

  ,

  cezaevi

  ,

  Resmi