ABD: Alluş'un öldürülmesi Suriye'de çözüm arayışlarını karıştırdı

ABD: Alluş'un öldürülmesi Suriye'de çözüm arayışlarını karıştırdı
ABD: Alluş'un öldürülmesi Suriye'de çözüm arayışlarını karıştırdı
ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mark Toner, İslam Ordusu lideri Zehran Alluş'un geçen hafta öldürülmesiyle ilgili, 'Alluş'a ve örgütün diğer liderlerine yapılan saldırı, bunun yanında diğer muhalif gruplara yapılan saldırılar, ülke genelinde oluşturulmaya çalışılan ateşkes ve siyasal çözüm çabalarını daha karmaşık hale getiriyor' açıklamasında bulundu.

RADİKAL - ABD Dışişleri Bakanlığı, İslam Ordusu'nun IŞİD'e karşı savaşı desteklediğini iddia ederek, örgütün lideri Zehran Alluş'un öldürülmesinin, Suriye'de oluşturulmaya çalışılan siyasal çözüm arayışlarını daha da karmaşık hale getirdiğini savundu.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, günlük basın toplantısında, Zehran Alluş'un öldürülmesi hakkındaki soruyu cevapladı. Toner, İslam Ordusu örgütüne herhangi bir destek vermediklerini ve grubun savaş alanında gösterdiği davranışlardan dolayı ciddi şüpheleri bulunduğunu belirterek, "Bunların yanında İslam Ordusu örgütü, siyasal çözüm arayışlarını, sorunun bitmesini ve IŞİD'e karşı savaşı destekledi" dedi. 

İslam Ordusu lideri Zehran Alluş öldürüldü

Alluş liderliğinde örgütün Riyad'da geçen haftalarda düzenlenen toplantıya katıldığını hatırlatan Toner, "Alluş'a ve örgütün diğer liderlerine yapılan saldırı, bunun yanında diğer muhalif gruplara yapılan saldırılar, ülke genelinde oluşturulmaya çalışılan ateşkes ve siyasal çözüm çabalarını daha karmaşık hale getiriyor" ifadesini kullandı.

İslam Ordusu lideri Zehran Alluş Londra'da

Suriye'de hükümete karşı savaşan en büyük silahlı örgütlerden İslam Ordusu'nun lideri Zehran Alluş, Şam'da düzenlenen hava saldırısı sonucu öldürülmüştü.

İslam Ordusu'ndan 'kafeste canlı kalkan' açıklaması

'RUSYA İLE FİKİR BİRLİĞİ İÇİNDEYİZ'

Toner, ayrıca, Rusya ve ABD'nin Ortadoğu'da hangi grupların terör örgütü olarak kabul edilip, hangilerinin edilmediği tartışmasında, Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Gennadiy Gatilov'un "ABD ve Rusya'nın terör grupları hakkında ortak bir anlayış içinde olduğu" şeklindeki açıklamasını değerlendirdi. 

İslam Ordusu, IŞİD militanlarını öldürdüğü video yayınladı

Gatilov'un kastettiği şeyin El Nusra ve IŞİD gibi gruplar olabileceğini tahmin ettiğini belirten Toner, Suriye'de birçok grubun bulunduğunu hatırlattı ve Rusya ile belli başlı ana gruplar üzerinde fikir birliği içinde olduklarını belirtti. "Bazı gruplar hakkında ortak bir anlayışımız var, bazı gruplar hakkında yok" ifadesini kullanan Toner, "Sadece Rusya'nın değil, Uluslararası Suriye Destek Grubu'nun da bu konuda ortak bir görüşü yok" diye konuştu. (Sputnik) 

Militanların Yermuk'tan çıkışı askıya alındı

Şam'a roket yağmuru