'ABD, Anbar'da askeri üs kuruyor'

'ABD, Anbar'da askeri üs kuruyor'
'ABD, Anbar'da askeri üs kuruyor'
ABD'nin Irak'ın Anbar vilayetinde askeri üs kuracağı öne sürüldü.

RADİKAL - ABD Başkanı Barack Obama’nın Almanya’daki G7 Zirvesi sonrası yaptığı açıklamada IŞİD'le mücadelede ‘net bir strateji’ oturtamadıklarını açıklamasıyla eleştirilerin hedefi olurken, Beyaz Saray’ın IŞİD’e karşı strateji değişikliğine gideceği iddia edildi.

New York Times gazetesine konuşan ve adını vermek istemeyen ABD’li yetkililer,  Obama yönetiminin Anbar vilayetinde yeni bir üs kuracağını ve Ramadi’nin geri alınması için Irak ordusunu eğitecek 400 askeri danışman göndereceğini söyledi. Söz konusu adım atılırsa, Irak’taki ABD askeri sayısı 3 binden yaklaşık 3 bin 500’e çıkacak. 

IŞİD Sirte'yi ele geçirdi

ÖNCELİK MUSUL'A

Bu haber , önceliğin 1 yıldır örgütün elinde bulunan Musul’a değil geçen ay düşen Ramadi’ye ve Sünnilere verileceği yorumlarına yol açtı.

Obama'dan IŞİD açıklaması: Sınır güvenliği artırılmalı

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Steve Warren, Irak'taki askeri eğitim programlarına daha fazla Sünni'nin katıldığını görmek istediklerini belirtmişti. Warren, şu ana kadar 8 bin 900 Irak güvenlik gücünü eğittiklerini aktararak, bu güçlerin daha iyi komuta-kontrol anlayışı ve disiplin kazandığını, savaşma kabiliyetlerini geliştirdiklerini dile getirmişti. (Sputnik)

Sınırdaki 3 bin Suriyeli Türkiye'ye alındı

Avrupa Parlamentosu Türkiye raporunu kabul etti