ABD artık gerilla ve siber savaşa odaklı

2011 bütçesinde savunmaya yüzde 7'lik pay ayıran Obama , yeni askeri stratejisinde, gerilla savaşına karşı özel kuvvetler, insansız uçaklar ve siber savaşa odaklandı
WASHINGTON - ABD Başkanı Barack Obama, 2011 bütçesinden savunmaya yüzde 7’lik büyüme ile 708 milyar dolar ayırırken, Pentagon geleneksel konvansiyonel savaşlardan ‘düzensiz’ gerilla savaşına çark eden yeni askeri strateji hazırladı. Quadrennial Defense Review (Dört Yıllık Savunma Gözden Geçirme) adlı stratejinin temelini özel kuvvetlere ağırlık verilmesi, insansız uçakların artırılması ve siber savaşın cephe savaşı kadar önemsenmesi oluşturuyor.
Savunma Bakanı Robert Gates, önceki gün Genelkurmay Başkanı Amiral Mike Mullen ile Pentagon’daki basın toplantısında Afganistan ve Irak’taki direniş ile Yemen ve Somali gibi ülkelerde Kaide’nin sığınak bulduğunu hatırlatıp yeni stratejiyle ‘başarısız ya da parçalanmış devletlerden yayılan ölümcül tehditlere odaklanılacağını’ duyurdu. Gates “Ufuktaki tehditlere hazırlanmalıyız” derken Mullen stratejiye kazandırılacak esnekliğin Afganistan başarısının anahtarı olacağını belirtti.
CNN ‘Artık ABD güçlerini şekillendirirken büyük bölgesel çatışmalardan bahsetmek uygun değil’ ifadesinin yer aldığı yeni stratejide, sınırlı doğal kaynaklar için mücadele, çevre felaketleri ve terör tehditlerine karşı koyabilecek savaşçı güçler oluşturma hedefi güdüldüğünü aktardı. CNN’e göre 2006’daki stratejide Tayvan yüzünden Çin’le konvansiyonel savaş ihtimali üzerinde duran Pentagon, bu kez Çin’e geniş yer verse de gelecekteki saldırıların lazer silahlarıyla iletişim ve gözlemci uydulara yönelik olacağını ve sanal tehditlerin artacağını hesaplıyor. Kongre’ye sunulan bütçe taslağında yeni stratejinin unsurları şöyle öne çıktı:

* Özel Kuvvetler’e ayrılan bütçe yüzde 6 artışla 6.3 milyar dolar. Bu bütçeyle elit asker sayısına 2 bin 800 ilave yapılabilecek.
* Tek motorlu ‘Predator’ ve ‘Reaper’lardan oluşan insansız uçak sayısı 37’den 67’ye çıkarılacak.
* Siber savaş kara, deniz, hava ve uzaydaki savaşla eşdeğer önemde olacak. Sanal savaş yeteneğini artırmak içni 4 bin askeri tesiste 15 bin ayrı bilgisayar ağını koruyacak uzman kadrosu kurulacak.
* Noel’de Detroit uçağınının patlatılması girişimiyle kendini gösteren yeni saldırı olasılıklarına karşı Yemen gibi ülkelerdeki yerel güvenlik güçlerinin eğitimi ve donatımına ağırlık verilecek.
* Obama’nın ‘israf’ dediği Boing’in C-17 nakliye uçaklarına ise daha fazla para yatırılmayacak. 300 milyar dolar ayrılmış Lockheed Martin’in F-35 uçaklarına ikinci motor takılması planına da para yok. Yine de Pentagon 43 adet F-35 almak için 11 milyar dolar ayıracak.
* Donanmaya yeni kruvazör geliştirme, EP-3 istihbarat uçağının yerine başkasını koyma ve füzeler için erken uyarı uydusu planları çöpe atılıyor. Bunun yerine Lockheed’in geliştirdiği Uzay Tabanlı Kızılötesi Sistem’i iyileştirme planı öne çıkıyor. (Reuters, LA Times, CNN)