ABD: Artık Kürtlere doğrudan silah veriyoruz

ABD: Artık Kürtlere doğrudan silah veriyoruz
ABD: Artık Kürtlere doğrudan silah veriyoruz
Obama'nın IŞİD'le Küresel Mücadele Özel Temsilcisi John Allen, ABD'nin Bağdat üzerinden değil, doğrudan silah gönderdiğini söyledi. Silah ve cephane taşıyan kargo uçaklarının, direkt Erbil'e indiği belirtiliyor.

RADİKAL – ABD Başkanı Barack Obama’nın IŞİD'le Küresel Mücadele Özel Temsilcisi John Allen, Irak’taki Kürdistan Bölgesi’ne doğrudan silah göndermeye başladıklarını açıkladı.

Erbil’den yayın yapan Rûdaw internet sitesinin haberine göre, emekli general John Allen, Washington merkezli düşünce kuruluşu Atlantik Konseyi’nde düzenlenen, "IŞİD’e karşı yürütülen savaşın geleceği" adlı panelde konuştu.

Allen, bir soru üzerine ise ABD’nin ilk kez Kürdistan Bölgesi’ne Bağdat üzerinden değil, doğrudan silah gönderdiğini söyledi.

John Allen, silah ve cephane taşıyan kargo uçaklarının, direkt Uluslararası Erbil Havalimanı’na indiği bilgisini verdi.

Obama’nın özel temsilcisi, Merkezi Irak Hükümeti’nin onayıyla askeri destekte bulunduklarını ve Irak’ın tek parça olarak varlığını devam ettirmesini istediklerini kaydetti.

TÜRKİYE İLE GÖRÜŞMELER

Öte yandan, John Allen, Türk yetkililer ile koalisyon konusunda dostane ve zengin görüşmeler yaptıklarını ifade etti.

Göreve başladığından bu yana Türk yetkililer ile bu yönde yaptıkları görüşmelerin “yapıcı” olduğunu kaydeden Allen, "Türkiye’nin koalisyona dahiliyeti gelişmeye devam ediyor ve gelecek ile ilgili hala görüşmemiz gereken birkaç mesele var” dedi. 

ABD Ulusal İstihbarat Direktörü James Clapper, IŞİD’e karşı Türkiye’nin ABD ile daha fazla işbirliği yapması konusunda iyimser olmadığını dile getirmişti.

Geçtiğimiz hafta Senato Silahlı Kuvvetler Komitesi'nde düzenlenen oturumda konuşan Clapper, Türkiye'nin farklı öncelikleri ve çıkarları olduğunu düşündüğünü ifade etmişti.

IŞİD liderleri Tikrit'ten çekiliyor

Fehim Taştekin yazdı. "Irak bölünecekti ki hesap tutmadı"

Barzani: IŞİD'le savaşta bin peşmerge hayatını kaybetti


  http://www.radikal.com.tr/130518913051891

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Babasının hayrına mı? Celladımıza aşık olmayalım. - user519199

  Ayrılıkçı hayalleri olan Kürt kardeşlerime sormak istiyorum. Kendinizi sosyalist bir hareket olarak tanımlıyorsunuz. Ancak size en büyük yardım Amerika ve Avrupa devletlerinden geliyor bu inkar edilemez düzeyde açık. Evet IŞİD canilerinin tehdidi altındasınız. Oradaki diğer halkar gibi(Türkmen, Arap vs.)... Belki Türkiyenin de büyük yanlışları olmuştur IŞİD konusunda ancak IŞİD denen belayı başınıza çıkaran öncelikle Amerika ve İsrail bunu görün. IŞİD o bölgede kurulacak bir Kürt devletini meşrulaştırmanın bahanesi olarak kuruldu. Nitekim son olaylardan sonra Amerika artık hiçbir aracı kullanmaksızın bir NATO ülkesiymiş gibi Kürtlere (Sadece Kürtlere! Ne Araplara ne Türkmenlere) doğrudan silah gönderiyor. Peki neden diye kendinize soruyor musunuz? Ortadoğuyu petrol için kana bulayan kapitalizmin babası bir ülke neden sizlere bu kadar şefkatli davranıyor? Benim tek amacım ırka dayalı bağımsız bir Kürt devleti kurmak diyen birinin bu son gelişmeleri desteklemesini anlar ve saygı duyarım ama; kendini ezilen halkların yanında ve sosyalist olarak tanıtan mevcut Kürt hareketinin Amerikayla bu kirli yakınlaşmasını anlamak da saygı duymak da imkansız...