ABD: Artık Suriye'de YPG'ye silah vermeyeceğiz

ABD: Artık Suriye'de YPG'ye silah vermeyeceğiz
ABD: Artık Suriye'de YPG'ye silah vermeyeceğiz
Türkiye'nin, Suriye'deki YPG güçlerine ABD'nin silah ve mühimmat vermemesi yönünde yaptığı girişimler sonuç verdi. ABD, artık YPG'ye silah ve mühimmat vermeyeceklerini açıkladı.

RADİKAL – ABD'nin Suriye'de Türkiye'nin korktuğu gibi Kürtlere değil muhalefete silah sağlama niyetinde olduğu belirtildi.

ABD'nin IŞİD'e karşı Irak ve Suriye'de yürüttüğü Doğal Kararlılık Operasyonu'nun sözcüsü Albay Steve Warren, sinevizyon aracılığıyla Pentagon'daki basın toplantısına katıldı. Bir gazetecinin, “Üst düzey bir Savunma Bakanlığı yetkilisi, ABD'nin YPG'ye artık silah ve mühimmat vermeyeceğini söyledi. Bu doğruysa, Türkiye ile ilgili başka bir durum ortaya çıkıyor. Buna ne dersiniz” şeklindeki sorusunu yanıtlayan Warren, ABD'nin bundan böyle YPG'ye silah ve mühimmat sağlamayacağını belirterek, "Halihazırda PYD birliklerine silah ve mühimmat sağlamıyoruz. Daha önce havadan attığımız silah ve mühimmat da Suriye'nin Arap güçlerine gönderilmişti. Şu anki duruma göre, gelecekteki teslimatlar da Arapların başını çektiği Suriyeli muhaliflere gidecek. Şu andaki politikamız bu” dedi.

ABD'nin Ortadoğu ve Kuzey Afrika Merkez Komutanlığı (CENTCOM) Sözcüsü olan Steve Warren, başka bir soru üzerine ise, bu konuda Türkiye'nin daha önce dile getirdiği endişeleri hakkında bilgi sahibi olduklarını söyleyerek ve bu endişeleri gidermek için gereken adımları atacaklarını belirterek, “Diplomatik görüşmelerin ayrıntılarına girmeyeceğim. Türkler NATO üyesi ve IŞİD ile mücadelede yakın müttefikimiz. Kendileri ile görüşmelerimizi sürdüreceğiz. Kendileri ile yakın temas halindeyiz” dedi.

'MÜHİMMAT PYD'NİN ELİNDE'

ABD, daha önce uçaklarla Suriye'de 50 ton mühimmat indirmiş, bu mühimmatın bir kısmı PYD'nin eline geçmişti.

Amerika'nın bölgeye gönderdiği silahlara ilişkin bilgi veren PYD Eş Başkanı Salih Müslim de, kendilerinin kontrolünde olan bölgeye 50 ton silah bırakıldığını doğrulamıştı. Müslim, "Bize ve müttefik olduğumuz gruplara 50 ton silah gönderildi. Bu daha başlangıç, silahların devamı da gelecek" ifadelerini kullanmıştı.