'ABD askeri çözüm istemiyor'

'ABD askeri çözüm istemiyor'
'ABD askeri çözüm istemiyor'

Halep te evlerin içinde konuşlanan Özgür Suriye Ordusu üyeleri, keskin nişancı tüfekleriyle çatışmaya girdi.

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Ricciardone Suriye'deki krize karşı tampon bölge gibi yedek planlar üzerinde çalışsalar da askeri çözümden yana olmadıklarını söyledi.
Haber: DENİZ ZEYREK - deniz.zeyrek@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın Türkiye temaslarının ardından Suriye’de ‘tampon bölge’ ya da ‘uçuşa yasak bölge’ tartışması yeniden ısınırken ABD’nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, askeri çözüm istemiyoruz mesajı verdi. Gazetelerin Ankara temsilcileriyle sohbet eden Ricciardone, ABD ya da Türkiye’nin müdahale konusundaki rolünün abartıldığını, tampon bölge gibi yedek önlemler konuşulsa da ABD’nin bir taahhüt vermediğini belirtti. Ricciardone, “Askeri çözümlere başvurmak istemiyoruz. ABD’de kimse askerlerimizi yabancı bir ülkede savaşa göndermek istemiyor. Buna karşın biz de ahlaki öfke hissediyoruz. O yüzden Suriye halkına yardım için bir yol bulmalıyız” dedi. 

‘Tampon zor iş’
Türkiye’nin bölgesel ve dünya çapında bir güç olarak yükseldiğini ve yeni gücü ile kendi dışındaki olayları pozitif etkileme gücüne sahip olduğunu savunan Ricciardone, Suriye topraklarında bir tampon bölge kurulması konusundaki soruyu yanıtlarken, şöyle konuştu:
“Askerlerimiz aylardır temas içindeler. NATO düzeyinde yedek tedbir planları üzerinde konuşuyorlar. Suriye’deki kimyasal silahlardan kurtulmak; kapasitelerimizin karşılaştırılması; BM, Türkiye farklı ülkelerin ne yapabileceği; hukuk meseleleri gibi konularda pratiğe dayalı görüşmeler ve analizler yapıyoruz. Ayrıca gelecekte (Esad sonrasında) ne yapacağımızı konuşmalıyız. Tampon ya da uçuşa yasak bölge kavramsal olarak konuşması kolay, gerçekleştirmesi zor konulardır. Sadece hukuki değil ciddi pratik engeller var. Elbet (bunları) değerlendirmeliyiz, dikkate almalıyız. Ancak bunları konuşma niyetimiz, taahhüt verdiğimiz anlamına gelmiyor. Her türlü yedek planı göz önüne almak istiyoruz. BM Güvenlik Konseyi kararı çıkmazsa Suriye’deki geçiş dönemini gerçekleştirmek için başka bir karar almak gerekecek. Hem geçiş dönemi hem tampon bölge konusunda uluslararası hukuka uyarak BM Güvenlik Konseyi’nde çalışacağız.” 

Kürt bölgesinde Türkiye ile hemfikiriz
Suriye’nin kuzeyinde bir Kürt bölgesi oluşması konusunda Türk hükümeti ile benzer düşünceleri olduğunu belirten Ricciardone, “Suriye’nin geleceğine Suriye halkı karar vermeli. Suriye’nin bütünlüğünü destekliyoruz. Yeni Suriye’de küçük etnik ve mezhebe dayalı bölünmüş bir Suriye olsun istemiyoruz. Zaten bizim temasta olduğumuz Suriyeliler arasında ‘Biz farklı bir toprak istiyoruz’ diyen yok” dedi. 

’Saldırılar siyasi müzakereleri vuruyor’
ABD’nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, Kürt sorununun çözümünde tam ‘müzakereler iyi gidiyor’ denilirken PKK ’nın eylemlerinin geldiğine dikkat çekti. İran’ın Suriye’ye ilettiği silahların PKK gibi rejim destekçilerinin eline geçtiğini öne süren Ricciardone, “Esad rejimi geleneksel olarak hep PKK’yı destekledi. Kendi halkını bölmeye çalışıyor. Esad ve PKK’nın (İran’dan) yardım almasını önlemek için mücadele ediyoruz” dedi. 

Predator ve Kobra olmadı
PKK ile mücadelede Türkiye ve ABD’nin etkileyici bir işbirliği olduğunu belirten Ricciardone, silahlı insansız hava aracı konusunda Uluslararası Füze Kontrol Rejimi ve ABD Kongresi’nin engeli nedeniyle bir çözüm bulunamadığını ve Türkiye’nin isteğinin karşılanamadığını açıkladı. Üç kobra helikopteri vermek için bütün hazırlıkları tamamladıklarını belirten Ricciardone, Türkiye’nin son dönemdeki fiyat pazarlığı nedeniyle teslimatın gerçekleşmediğini belirtti. 

Barzani’den memnun değiliz
Irak’ta Kürdistan Bölgesel Yönetimi ile merkezi hükümet arasında karmaşık bir rol dağılımı olduğuna dikkat çeken Ricciardone, şöyle konuştu: “Biz hem Irak’ın hem de KBY’nin kendi sınırlarını kontrol altına almasını ve PKK’yı engellemesini istiyoruz. Erbil’den akışı önlemesini istiyoruz. Irak hükümetinden kolluk kuvvetlerini kullanmasını, işbirliğini arttırmasını istiyoruz.” Barzani’den PKK ile mücadelede daha iyi sonuçlar beklediklerini anlatan Ricciardone “Türk hükümeti de öyle. PKK’nın Kuzey Irak’tan operasyon yapabilme becerisinin engellenmesini istiyoruz. Beklentimiz şu; teröristlerin kendi topraklarını bir kuşak olarak görmelerini engellesin. Türk hükümeti de biz de sonuçlardan memnun değiliz” yorumunu yaptı. Kürt sorununun çözümünde tam ‘müzakere iyi gidiyor’ derken birilerinin eylem yaptığına dikkat çeken Ricciardone, “Bu sorumluluk gerektiren bir durum. Ne zaman bir eylem olsa bu tür müzakereleri engellemek için yapılıyor. Demokrasi içinde siyasi çözüm bulunmalı” dedi. 

Basın özgürlüğü şart
Clinton’ın Türk yetkililere ifade özgürlüğü ve adalete erişme gibi konulardaki endişelerini aktardığını belirten Ricciardone, “Türkiye’nin dikkat etmesi gereken temel alanlardan biri ifade özgürlüğü. Türkiye istediği gibi ilerleyecekse buna dikkat etmeli. Düşünce suçu olmamalı” dedi.