ABD Başkan Yardımcısı'ndan filo baskınına destek

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, İsrail'in 'güvenlik çıkarları kapsamında' düzenlediği baskında haklı olduğunu söyledi.ABD Başkan Yardımcısı Biden'dan filo baskınına destek ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, İsrail'in, silah kaçakçılığını önlemek için Gazze'ye giden filo üzerine baskın yapma hakkı olduğunu söyledi.

PBS televizyonundan Charlie Rose'a konuşan Biden, "İsrail'in güvenlik çıkarları konusunda mutlak bir hakkı var" derken, Obama yönetiminin şeffaf ve tarafsız bir inceleme talebini de yineledi.

Biden, "İsrail 'Buyrun bakalım, şu an Akdeniz'desiniz. Bu gemi az daha kuzeye giderse içindekileri boşaltabilir ve biz de malzemeleri Gazze'ye götürürüz' dedi. Ne var bunda?" diye konuştu ve ekledi:

"Doğrudan Gazze'ye gitmekte ısrar etmenin ne anlamı vardı ki?"

ABD Başkan Yardımcısı, Hamas'ı kast ederek İsrail'in, "Bu gemide ne olduğunu bilmiyorum, bu adamlar benim halkımın üzerine sekiz --- 3 bin roket atıyor" deme hakkı olduğunu söyledi.

Ancak Biden, ABD'nin İsrail üzerinde her türlü baskıyı kurarak, inşaat malzemesi gibi ürünlerin girişine izin vermesi gerektiğini de sözlerine ekledi.