ABD Bill Clinton'ın unvanını tartışıyor

ABD Bill Clinton'ın unvanını tartışıyor
ABD Bill Clinton'ın unvanını tartışıyor
ABD'de 2016'da yapılacak başkanlık seçimlerinde aday olan Hillary Clinton, seçilmesi durumunda ülkenin ilk kadın lideri olacak. ABD, bu durumda Bill Clinton'ın unvanının ne olacağını tartışıyor.

RADİKAL - ABD ’de uzun zamandır beklenen açıklamayı yaparak 2016’daki başkanlık seçimlerinde aday olduğu duyuran eski First Lady ve Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, seçildiği takdirde ülkenin ilk kadın lideri olacak. Hillary başkan seçilirse, eski başkan olan eşi Bill'in ‘hangi vasıfla’ Beyaz Saray’da oturacağı ise merak konusu oldu. 

Sputnik'te yer alan habere göre, ABD’de First Lady unvanının ilk Başkan George Washington’ın eşi Martha Washington’a kadar uzandığını yazan İngiliz Independent gazetesi, erkek bir başkanın eşi First Lady olarak çağrılırken kadın liderlerin eşlerine ne unvan verileceğini irdeledi. Dünyadaki örnekleri inceleyen gazete, Hillary Clinton’ın Beyaz Saray’a çıkması durumunda Bill Clinton’a verilebilecek en iyi unvanı araştırdı.

Clinton'dan başkanlık açıklaması!

'BAY BAŞKAN' YA DA 'BAŞ BEYEFENDİ' 

Öneriler arasında First Lady kalıbına uyarak oluşturulan ‘First Gentleman’ (Beyefendi) ve ‘Bay Başkan’ ifadeleri yer alıyor. Clinton, 2007’de Oprah Winfrey’e verdiği mülakatta, “Hillary başkan olursa beni nasıl çağıracaklarını pek umursamıyorum. Gerçi İskoç arkadaşlarım ‘first laddie’ denmesini istiyor” demişti.

Avustralya’nın ilk kadın başbakanı Olan Julia Gillard’ın eşine ‘baş erkek’ anlamına gelebilecek ‘First Bloke’ unvanı verilmişti.

ABD'de 2016 için ilk başkan adayı belli oldu

EŞLERİ NE İŞ YAPIYOR? 

Diğer taraftan gazete, dünyadaki kadın liderlerin eşlerinin ne işle meşgul olduklarını mercek altına aldı. Sözgelimi, Danimarka Başkanı Helle Thorning-Schmidt’in eşi Stephen Kinnock, Britich Council’de çalıştı. Dünyanın en güçlü kadını olarak gösterilen Almanya Şansölyesi Angela Merkel, soyadını taşımaya devam ettiği Ulrich Merkel’den 1982’de boşandı. Şimdi ise kuantum fizikçisi Joachim Sauer ile evli.

Nisan 2013’te ölen ‘Demir Leydi’ lakaplı eski İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher’ın eşi Denis Thatcher ise tamamen kameralardan uzakta kalmayı tercih etmişti.

ABD Başkan Adayı Hillary Clinton tanınmadı

Monica ihanetini öğrenen Hillary'nin ilk tepkisi ortaya çıktı