ABD: Biz savaşlarla ilgilenirken Rusya ve Çin güçlerini artırdı

ABD: Biz savaşlarla ilgilenirken Rusya ve Çin güçlerini artırdı
ABD: Biz savaşlarla ilgilenirken Rusya ve Çin güçlerini artırdı
ABD Savunma Bakan Yardımcısı Bob Work, ABD'nin Irak ve Afganistan'daki savaşlarla meşgul olduğu süre zarfında Çin ve Rusya'nın askeri gücünü tahmin edilenden hızlı artırdığını söyledi.

RADİKAL - ABD Savunma Bakan Yardımcısı Bob Work, "Biz Afganistan ve Irak'taki savaşlar ile ilgilenirken, Rusya ve Çin askeri güçlerini umduğumuzdan daha hızlı artırdı" dedi. Pentagon sitesinden yapılan açıklamaya göre Work, "13 yıldır süren Irak ve Afganistan savaşları sırasında Rusya ve Çin, askeri kapasitelerini beklediğimizden daha hızlı şekilde geliştirdi" ifadelerini kullandı.

ABD'nin Moskova ve Çin ile küresel siyasi arenada ‘ortak' olmaya çalıştığını söyleyen Work, "Biz onlarla savaşmak istemiyoruz. Sorulması gereken kilit sorular şu; Rusya ve Çin neyi amaçlıyor, onları ne caydırabilir ve krize sürüklenmekten nasıl kurtulabiliriz?" diye konuştu. ABD'nin Soğuk Savaş'ın bitmesinden beri Rusya'yı bir ortak olarak Avrupa 'ya dahil etmeye çalıştığını da savunan Pentagon yetkilisi, "Ancak Rusya lideri Putin bizi şaşırttı. Bizim ortağımız olmayı istemediği çok açık" dedi.

İran: S-300'leri yıl sonuna kadar teslim alacağız

'KÖLEYE İHTİYACI VAR'

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 16 Nisan'da düzenlenen Direkt Hat programında, "ABD'nin müttefike ihtiyacı yok, köleye ihtiyacı var. Rusya bu tür ilişki sisteminde yer alamaz" değerlendirmesini yapmıştı. (Sputnik) 

Putin: Rusya güvenilir bir ortak

Rusya: NATO ülkeleri uçaklara önleme yapmamıza şaşırmasın

ABD'den Rusya'ya füze tepkisi