ABD böcekleri her yerde

ABD böcekleri her yerde
ABD böcekleri her yerde

Berlin de Şeytan Tepesi nde metruk dinleme tesisi bulunan ABD, Almanya da ayda 500 milyon takip gerçekleştirmiş.

Eski CIA uzmanı Edward Snowden’in sızdırdığı yeni belgeler ABD Ulusal İstihbarat Kurumu’nun (NSA) Avrupalı müttefiklerine de kulak verdiğini ortaya koyarken skandal stratejik ilişkileri riske attı. Der Spiegel dergisinin ABD’nin Washington ve New York’taki AB ofislerine böcek yerleştirdiği ve bilgisayar ağına sızdığını yazmasının ardından dün Guardian, ABD’nin Türkiye dahil ülkedeki 38 büyükelçilik ve diplomatik misyonu farklı tekniklerle dinlediğini belirtti. Eylül 2010’a ait belgelerde ‘hedef’ olarak anılan elçilikler arasında Ortadoğu ’daki ‘düşmanların’ yanı sıra Fransa, İtalya, Yunanistan, Japonya, Güney Kore, Hindistan ve Meksika gibi ABD müttefikleri de yer alıyor. Ancak listede Britanya, Almanya ve diğer Batı Avrupa ülkeleri yok.
Belgelere göre istihbarat için iletişim cihazlarına yerleştirilen böceklerin yanı sıra iletişim kablolarına bağlanan donanımlar ve iletim antenleri gibi farklı yöntemlere başvuruldu. Bunlardan biri de şifrelenmiş faks makinelerini içeren Dropmire adlı yöntem. Haberde “2007 tarihli bir belgede, elçiliğe Cryptofax yerleştirildiği belirtiliyor. Bu da Avrupa başkentlerindeki dışişleri bakanlıklarına belge göndermekte kullanılan misyondaki faks makinelerine böcek yerleştirildiği anlamına geliyor. Dropmire yöntemiyle bu belgeler deşifre ediliyor’ denildi. Washington’daki AB elçiliğine böcek yerleştirilmesinin amacı şöyle: ‘Küresel konulardaki ihtilaflar ve AB üyesi ülkeler arasındaki diğer sürtüşmeler hakkında iç bilgi toplamak.’
Operasyonlara kodlar verilmiş.AB’nin BM temsilciliğini hedef alan operasyonun adı ‘Perdido’ (Kayıp). Fransa’nın AB ve Washington elçilikleri için ‘Blackfoot’ ve ‘Wabash’; İtalya’nın Washington elçiliği için ‘Bruneau’ ve ‘Hemlock’; Yunanistan’ın AB ve Washington elçiliği için ‘Powell’ ve ‘Klondyke’ kod adları belirlenmiş.