ABD, Boston bombacısının izini buldu

ABD, Boston bombacısının izini buldu
ABD, Boston bombacısının izini buldu
ABD'li yetkililer, üç kişinin hayatını kaybettiği Boston saldırısının faili olduğu tahmin edilen bir zanlıyı belirledi

Polis olayla bağlantılı bir zanlıyı belirledi. Zanlının gözaltına alındığına dair haberler ise yalanlandı. CNN’e konuşan güvenlik kaynaklarına göre polis, bir mağazanın güvenlik kamerası ve bir televizyon kanalının çektiği görüntülerde, koyu tenli bir erkeğin elindeki siyah torbayı dikkatlice olay yerindeki çöp kutusunun bulunduğu yere yerleştirdiğini tespit etti.

ÇELİŞKİLİ BİLGİLER

CNN ve AP görüntülerdeki kişiyle benzerlik taşıyan bir kişinin gözaltına alındığını kaydetti. Ancak daha sonra güvenlik yetkilileri bir yanlış anlaşılma olduğunu belirtirken hem FBI hem savcılık gözaltına alınan ya da tutuklanan herhangi bir kişi olmadığını açıkladı. Saldırının düzenlendiği Boylston Caddesi’nde incelemeler devam ederken, geniş güvenlik önlemlerinin alındığı bölgenin birkaç gün daha araç ve yaya trafiğine kapalı kalacağı belirtildi. FBI yetkilileri patlayıcı madde, fünye, bilye ve çivilerin kullanıldığı bombanın çok basit olması nedeniyle soruşturmanın ilk gününde zanlıya dair fazla ipucu olmadığını belirtip halktan varsa ellerindeki görüntüleri kendilerine ulaştırmasını istemişti. Başkan Barack Obama da bugün kurbanları anma töreni için Boston’a gidecek. 

Boston’da hafta başı yaşanan bombalı saldırının ardından ABD, şimdi de Beyaz Saray ve Amerikan Senatosu’nu hedef alan zehirli mektup saldırısının şokunu yaşıyor. Olay 2001’deki 11 Eylül saldırılarının kopyası gibi. İkiz Kuleler ve Pentagon’a düzenlenen saldırılardan bir hafta sonra o zaman da Senato’ya şarbonlu mektuplar gönderilmiş ve biyoterörist ataklar sonrası beş kişi ölmüştü.

ABD Gizli Servisi'nin sözcüsü Edwin Donovan bu akşam saatlerinde, dün Beyaz Saray'ın dışındaki posta merkezine "şüpheli madde" içeren bir mektup geldiğini belirtti. FBI, yapılan ilk incelemelerde söz konusu maddenin risin olduğu sonucuna varıldığını açıkladı.

Her iki mektubun da 8 Nisan tarihinde aynı kişi tarafından, ABD’nin muhafazakâr güney eyaletlerinden Tennesse’nin en büyük şehri Memphis’ten gönderildiği bildirildi. Associated Press tarafından ele geçirilen FBI istihbarat raporuna göre, "Ben KC ve bu mesajı onaylıyorum" diye imzalanan mektuplarda, "Bir yanlışı görüp de bunu ifşa etmemek, devam etmesi için ona sessiz bir ortak olmak demektir" yazıyordu.

SENATO BİNASININ BAZI BÖLÜMLERİ BOŞALTILDI

Gizli Servis Sözcüsü Donovan'ın açıklamalarının geldiği dakikalarda, Senato binasının bazı bölümleri de şüpheli zarflar nedeniyle boşaltıldı.

Gelişmelerle ilgili basın toplantısı düzenleyen Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, risin içerikli zarfların, Boston saldırısıyla ilgisi olup olmadığının FBI tarafından araştırıldığını söyledi.

FBI'dan yapılan açıklamada ise "Mektuplarla ilgili incelemeler sürüyor. Yeni mektuplar da alınabilir. Ancak şu ana kadar Boston saldırısıyla bir bağlantıya rastlanmadı" denildi.

İKİ MEKTUP DAHA

Wicker’dan sonra iki senatörün ofisinde daha zehirli mektup bulundu. Bu senatörlerden birinin yine Cumhuriyetçi olan ve yine muhafazakâr güney eyaletlerinden Alabama’dan Richard Shelby olduğu öğrenildi.

Michigan Senatörü Carl Levin de ofisine ulaşan şüpheli mektubu açmadığını ancak yetkililere haber verdiğini açıkladı.

Gizli Servis, olayla ilgili yayınladığı açıklamada, mektupların aydınlatılması için Kongre polisi ile çok yakın çalıştıklarını bildirdi. Senato binalarına girişlerde kontroller en üst düzeye taşındı ve ziyaretçiler ayakkabılarına kadar aranmaya başlandı. Öte yandan Başkan Obama’nın bugün Boston’a bir ziyaret düzenleyeceği açıklandı.

RİSİN NEDİR

Hint yağı bitkisinin doğal proteini olan risin, son derece zehirli bir madde. Birkaç tuz tanesi kadar risin, yetişkin bir insanı öldürebiliyor. Solumak veya vücuda zerk etmek, ağızdan almaktan daha tehlikeli. Buna karşın sokak hayvanlarının zehirlenmesinde de kullanılan bu madde, Bulgar muhalif yazar Georgi Markov’un 1978’de Londra’da öldürülmesinde kullanılmıştı. Bulgar bir ajan, bir şemsiyenin ucundan attığı risin kapsülüyle Markov’u bacağından vurup zehirleyerek öldürmüştü.(ajanslar)