ABD 'BP'nin boğazına postal basmaya' kararlı

ABD 'BP'nin boğazına postal basmaya' kararlı
ABD 'BP'nin boğazına postal basmaya' kararlı
ABD'li senatörler ekonomik kayba yol açan petrol şirketlerinin zararı tazmin etmelerini öngören yasa tasarısı sundu. Beyaz Saray sözcüsü Robert Gibbs, felaketin sorumlusu BP için 'Boğazına postal basmaya devam edeceğiz' dediWASHINGTON - Amerikalı senatörler ülkenin Meksika Körfezi kıyılarındaki petrol sızıntısı felaketinde ekonomik kayba yol açan petrol şirketlerinin zararı tazmin etmelerini öngören yasa tasarısı sundu. Tasarıya göre turizm, balıkçılık, doğal kaynaklar ve yerel vergilerde gelir kaybına yol açan petrol şirketleri 10 milyar dolara kadar tazminat ödemek zorunda kalacak.
Beyaz Saray sözcüsü Robert Gibbs, Barack Obama yönetiminin, BP’ye baskılarının süreceğini açıklarken, “Boğazına postal basmaya devam edeceğiz” dedi. Sözcü, denize akan petrol kesilmeden Obama’nın rahat etmeyeceğini söyledi. İngiliz gazeteleri de BP’nin zorda olduğunu yazıyor.

NASA rota değiştirecek
BP’nin okyanus tabanında sızıntının olduğu yere yerleştirerek petrolün kuyudan fışkırmasını durdurmayı ve kuyunun tıkanmasını amaçladığı ‘önleyici mekanizma’nın inşasının da en iyi ihtimalle 90 gün süreceği açıklandı. Metal ve betondan yapılacak mekanizma, 74 ton ağırlığında, 12 m. yüksekliğinde, 7.3 m. genişliğinde ve 4.3 m. eninde dev bir oda şeklinde olacak.
Felaket NASA’yı da etkiledi. Eylülde fırlatılacak Discovery mekiğini uzaya taşıyacak 15 katlı yakıt tankını üretildiği New Orleans’taki tesisten Florida’da Kennedy Uzay Merkezi’ne getirecek gemi, petrol tabakasının etrafındaki sığ sulardan geçemeyeceği için rota değiştirecek. (bbc, aa)