ABD: Bu Rus ve Türk hükümetleri arasındaki bir olay

ABD: Bu Rus ve Türk hükümetleri arasındaki bir olay
ABD: Bu Rus ve Türk hükümetleri arasındaki bir olay
ABD ordu sözcüsü Albay Steve Warren, Suriye sınırında Rus uçağının düşürülmesiyle ilgili yaptığı açıklamada, 'Bu Rus ve Türk hükümetleri arasındaki bir olay' dedi.

RADİKAL - Türkiye'nin Suriye sınırında Rusya'nın Su-24 savaş uçağını düşürmesine ABD'den bir tepki daha geldi. ABD ordu sözcüsü Albay Steve Warren, "Bu Rus ve Türk hükümetleri arasındaki bir olay" ifadesini kullandı. 

Hürriyet'te yer alan habere göre, Warren, operasyonların "planlandığı gibi" süreceğini söyledi. IŞİD karşıtı koalisyonun sözcüsü Warren, "Bu Rus ve Türk hükümetleri arasındaki bir olay. ABD öncülüğündeki koalisyon operasyonlarını kapsayan bir konu değil" dedi.

Reuters'a göre, ABD ordu sözcüsü, Türkiye'nin ateş açmadan önce Rus pilotları defalarca uyardığını ancak pilotların yanıt vermediğini teyit etti.

Suriye'den düşürülen Rus uçağıyla ilgili açıklama

ABD'Lİ PİLOTLAR DA DUYDU

Öte yandan Fox News'ün ulusal güvenlik muhabiri Jennifer Griffin de, "Amerikan askeri kaynakları, ABD'li pilotların, Türklerin Rus pilotları birden çok kez uyardığını acil radyo frekansı konuşmalarında duyduğunu söyledi" diye tweet attı.

Avrupa Birliği'nden sükunet çağrısı

ABD BİLGİLENDİRİLDİ

Daha önce de Reuters, ABD'li bir yetkiliye dayandırdığı haberinde, "Türkiye sınırında düşürülen Rus savaş uçağıyla ilgili olayda ABD güçlerinin dahli olmadığını" bildirmişti.  ABD'li bir Savunma Bakanlığı yetkisine dayandırılan AFP haberinde ise Türkiye'nin uçağı düşürdükten sonra Washington'ı bu konuda bilgilendirdiği belirtilmişti.

Lavrov'un Türkiye ziyareti iptal

Suriye'nin Bayırbucak bölgesinde Türk hava sahasını ihlal eden Rus Su 24 tipi savaş uçağına, devriye görevindeki 2 F-16 savaş uçağı tarafından müdahalede bulunulmuştu. Uçak, Hatay'ın Yayladağı ilçesinin karşısında, Suriye toprakları içindeki Bayırbucak bölgesine düşmüştü.

Ruslar Türkiye tatillerini iptal ediyor