ABD ciddi ciddi silah vermeyi tartışıyor

ABD ciddi ciddi silah vermeyi tartışıyor
ABD ciddi ciddi silah vermeyi tartışıyor

Kuseyr de tarih de zarar gördü.

Suriye’de ordunun stratejik önemdeki Kuseyr’i aldıktan sonra Halep’e yönelmesi üzerine Amerikan yönetimi muhalifleri silahlandırma seçeneğini yakın plana aldı. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Beyaz Saray’da Suriyeli muhaliflerin silahlandırılmasını görüşmek için dün başlaması gereken Ortadoğu turunu erteledi. Yetkililer, Obama yönetiminin bu hafta Suriye’de son günlerde büyük yenilgiler alan muhaliflere ölümcül silah yardımı yapıp yapmama konusunda karar verebileceğini belirtti. Başbakan Barack Obama’nın dikkatle eleme sürecine tabi tutulan muhalefetin ılımlı kanadına silah vermeye meylettiğini vurgulayan yetkililer, Suriye hava kuvvetlerini işlevsiz hale getirecek seçeneklerin tartışıldığını ama uçuşa yasak bölge oluşturmak için Amerikan güçlerinin konuşlandırılması seçeneğinin zayıf olduğunu ifade etti. Hafta sonu İstanbul ’da basın açıklaması yapan muhalifler, sahadaki durumun rejim lehine geliştiğini ve silah yardımı olmazsa büyük bir kayıp yaşayacaklarını belirtip bu koşullarda Cenevre konferansına gitmelerinin mümkün olmadığını açıklamıştı. Beyaz Saray Sözcüsü Bernadette Meehan ise Suriye’de geçiş sürecini hızlandırmak için tüm seçenekleri değerlendirdiklerini söyledi.

15 yaşındaki çocuğa infaz

Suriye ordusu Halep’e yönelik kapsamlı bir hareketin hazırlığını yaparken kentin Şar bölgesinde, kahve satan bir dükkânda çalışan 15 yaşındaki bir çocuk ‘Hz. Muhammed’e küfrettiği’ gerekçesiyle ailesinin gözü önünde katledildi. Muhammet Kattaa adlı çocuk, cumartesi günü bir arkadaşıyla tartışırken “Muhammet yeryüzüne inse bile Allah’a inanmam” deyince İslamcı muhalif bir grup tarafından önce dövüldü, sonra da otomatik tüfekle 2 el ateş edilerek öldürüldü. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi “Grubun içinde yabancılar da vardı. Arapçayı, Suriye ağzıyla konuşmuyorlardı” açıklamasını yaptı.

‘Erdoğan beni severdi ama’

Suriye lideri Beşşar Esad da Şam’da görüştüğü Ürdünlü yazar Suud Kbelan’la röportajında Başbakan Tayyip Erdoğan ’ı ‘duygusal bir insan’ olarak niteledi. Kbelan, El Ahbar’daki köşesinde Esad’ın şu sözlerine yer verdi: “Erdoğan’ın bana, çocuklarıma ve aileme özel bir sevgisi vardı. Ancak Müslüman Kardeşler’e olan bağlılığı bu sevgiye galip geldi. Onun için İhvan’ın çıkarları dostluğumuzdan daha önemli oldu. Erdoğan’a göre İhvan’ın çıkarı Türkiye -Suriye ilişkilerinden de önemli.” Esad, ayrıca Erdoğan’ın siyaseten yanlış adımlar attığını ve bunun sorumlusunun da Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu olduğunu savundu. {ŞAM/CİHAN-CEZİRE- BBC}