ABD darbeye yardım için kararlı

ABD darbeye yardım için kararlı
ABD darbeye yardım için kararlı
Mısır'da, ramazanın ilk cuması da dev eylemlerle geçerken, ABD 'darbe' nitelemesi yapılsa da yardımın sürmesini öngören bir düzenleme için harekete geçti.

Mısır’da dün devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi destekçileri, ‘Seferberlik’ adı altında ‘darbe karşıtı milyonluk cuma gösterisi’ için başkent Kahire’deki Adeviyye Meydanı’nda toplanırken, muhalifler Devrim Gençleri Birliği’nin ‘devrimin sürdüğünü göstermek’ amacıyla Tahrir Meydanı’nda düzenlediği iftar yemeğiyle eylemlerini sürdürdü. Ramazan ayının ilk cuma günü Kahire başta olmak üzere birçok kentte düzenlenen bu karşıt gösteriler sebebiyle sokağın tansiyonunun yine yüksek seyrettiği Mısır’la ilgili ABD ’den ise önemli adımlar geldi. Cumhuriyetçi Senatör Rand Paul, Mısır’a yıllık 1.5 milyar dolarlık askeri yardımlarının kesilmesi yönünde Kongre’ye tasarı sundu. Mursi’nin iktidardan uzaklaştırılmasının darbe anlamına geldiğini belirtip Başkan Barack Obama yönetiminin Mısır’a yardımlarını sürdürmesini eleştiren Paul,”Obama, doğrudan doğruya ‘kanunları göz ardı ediyorum’ diyor” ifadesini kullandı. Bunun karşılığında ise ABD Kongresi’nde gelecek hafta Mısır politikası açısından önem arz eden bir tasarının oylaması yapılacak. Zira tasarının Kongre’de onaylanıp yasalaşması halinde, Obama yönetiminin olayları ‘darbe’ diye nitelemesinin önü açılacak ve böylece de yardım programlarının askıya alınması gerekmeyecek. Tasarıyla ilgili bilgi veren Temsilciler Meclisi Tahsisler Alt Komisyonu’nun Cumhuriyetçi Başkanı Kay Granger, heyetinin, ‘ulusal güvenlik çıkarları’ doğrultusunda, darbe yapılan ülkelere yardım yapılmasının engellenmesini öngören ‘yasanın dilinde oynama yapabileceklerini’ söyledi. 

‘İhvan dışlanmasın’ uyarısı 

Reuters’a konuşan Granger, “Bu yasadan feragat etmemiz için boşluk sağlayan bir hüküm yok, ama Kongre’den onay çıktığı takdirde değişikliğe gidilebilir” dedi. Kongre, 11 Eylül saldırısından sonra Başkan George W. Bush’un darbe yapılan Pakistan’a yardım gönderme tasarısına onay vermişti. Bu arada ABD, Müslüman Kardeşler üyelerinin ‘keyfi tutuklanmasına son verilmesi’ çağrısı da yaptı. Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, ordunun ‘daha kapsayıcı hareket etmesi’ gerektiğini söylerken, “Geçiş sürecinde tüm partilere aynı mesafede durulmalı. Bir grup veya partideki bireyleri tutukluyorsanız, kendi aleyhinize çalışırsınız” dedi. Benzer uyarı Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki’den geldi: “Son günlerde belirli grupları hedef almaya yönelik tutuklamalar, geçiş hükümet ile ordunun izlediğini söylediği ulusal uzlaşıyla uyumlu değil.” BM Genel Sekreteri Ban Ki-Mun da, Mısır Dışişleri Bakanı Kamil Amr’ı arayıp ‘hiçbir parti veya sosyal kesimin dışlanmamasını’ istedi.