ABD dereyi görmeden paçayı sıvamış

ABD dereyi görmeden paçayı sıvamış
ABD dereyi görmeden paçayı sıvamış

ABD , Suriye ile varılan anlaşma çerçevesinde kimyasal silahların imhasını gerçekleştirecek Cape Ray gemisini Akdeniz’e göndermeye hazırlanırken böylesi bir operasyon için çok önceden düğmeye basıldığı ortaya çıktı. ABD Savunma Bakanlığı’nın talebi üzerine kimyasal silahların imhasıyla ilgili teknik hazırlıklar Aralık 2012’de başlamış.
21 Ağustos 2013’te Şam yakınlarında kimyasal silahların kullanılmasının ardından eylülde Suriye’nin üye olduğu Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’nün (OPCW) belirlediği takvime göre Esad rejiminin elindeki 700 tonluk kimyasal silah 30 Haziran’a kadar imha edilecek. İmhanın nasıl yapılacağına dair arayışların ardından ABD, Cape Ray gemisinde Alana Dağıtılabilir Hidroliz Sistem (FDHS) ile operasyonu yürütmeye karar verdi. Savunma Bakan Yardımcısı Frank Kendall, Norfolk limanında gazetecilere kapılarını açan geminin iki hafta içinde Akdeniz’e doğru yola çıkacağını söyledi. 30 yıl önce inşa edilen Cape Ray’de bu görev için 35 personel, 64 kimyasal madde imha uzmanı ve onları koruyacak askerler bulunacak. Plana göre halihazırda Güney Kıbrıs’ta bulunan Danimarka ve Norveç gemileri, Finlandiyalıların desteğiyle Suriye’ye giderek Ruslar ve Çinlilerin desteğiyle kıyıya getirilen kimyasal silahları devralacak. Malzemeler İtalya’da bir limanda Cape Ray’e aktarılacak. Cape Ray, 90 gün süreceği tahmin edilen bu kimyasalların etkisizleştirilmesi işlemi için uluslararası sularda bir konum belirleyecek. İmha operasyonunun ardından atıklar OPCW’nun belirleyeceği ticari kimyasal atık merkezlerine götürecek.
Kendall, imha için Cape Ray’e her biri 5 milyon dolar değerinde iki adet FDHS cihazı ve 280 saklama tankı konuşlandırıldığını belirtti. Edgewood Kimyasal Biyolojik Merkez (ECBC) mühendislerinden Rob Malone ise imha senaryolarına Pentagon’un talebi üzerine Aralık 2012’de başladıklarını söyledi. Yapılan planlarda 2 adet hidroliz cihazına ihtiyaçları olacağını hesapladıklarını belirten Malone, bunun üzerine Şubat 2013’te cihazların montajına giriştiklerini ve haziranda ilkini, eylülde de ikincisini tamamladıklarını belirtti. Aslında ABD Başkanı Barack Obama Kasım 2012’de ikinci dönem için seçilir seçilmez Pentagon’a Suriye’nin kimyasal silahlarının imhası için bir plan hazırlama görevi vermiş.

4 aşamalı imha

İmha işlemi şöyle olacak: Suyun yardımıyla kimyasal bağın parçalanması anlamına gelen hidroliz işlemi kimyasal silahların dönüştürülmesinde kullanılacak. İşlem her biri 2 saatte yarım ton imha eden 2 adet FDHS cihazıyla yapılacak. İmha dört aşamada gerçekleşecek. Buna göre rejimin varillere koyduğu maddeler, önce pompalarla FDHS’e tabi tutulacak. İkinci aşamada FDHS’te suyla yapısı değiştirilen malzemeler ara tanklarda soğumaya bırakılacak. Üçüncü aşamada çıkan atık malzeme ISO tanklarına alınacak. Son aşamada oluşan sıvı, atık tesislerine nakledilecek.