ABD Dışişleri Bakanı John Kerry Mısır'da

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry Mısır'da
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry Mısır'da
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, temaslarda bulunmak üzere Mısır'ın başkenti Kahire'de.

Resmi temaslarda bulunmak üzere Mısır'ın başkenti Kahire'ye gelen ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, "Mısır, sivil, seçilmiş, demokratik bir hükümetle temsil edilirse iki ülke arasındaki ilişki daha güçlü olacak" dedi.

Mısırlı mevkidaşı Nebil Fehmi ile görüşmesinin ardından ortak basın açıklaması yapan Kerry, terörle mücadele başta olmak üzere eğitim , sağlık ve özel sektörün geliştirilmesi için Mısır'a destek olmaya devam edeceklerini belirterek "Mısır'daki geçici yönetim ve geleceğini belirleyecek olan halkla işbirliğimiz devam edecek" diye konuştu.

"Mısır'daki mevcut yönetimin yol haritasını uygulama konusundaki hassasiyetini memnuniyetle karşılıyoruz" ifadesini kullanan Kerry, Mısır'ın sivil ve seçilmiş bir yönetimle temsil edilmesinin ilişkileri daha da güçlendireceğini ifade etti. ABD Dışişleri Bakanı, "ABD, Mısır halkı ve ülkesinin bir dostudur" dedi.

ABD'nin Mısır'a yönelik askeri yardımı askıya alma kararına da değinen Kerry, yardımın askıya alınmasının bir ceza olmadığını vurguladı. Yardım konusunun Mısırlı mevkidaşı Fehmi ile yaptığı görüşmede kısaca ele alındığını ifade eden Kerry, Mısır makamlarının söz konusu kararın nedenini anlayışla karşıladığına inandığını dile getirerek, "ABD-Mısır ilişkileri yardımla tanımlanamaz" ifadesini kullandı.
Kerry, ülkede sivilleri ve güvenlik güçlerini hedef alan terör saldırılarının bir an önce sona erdirilmesi gerektiğini belirterek, bu çerçevede kiliseleri hedef alan saldırıları da kınadı.
Mısır'da siyasi ve demokratik süreçte atılacak adımların yanısıra ekonomik kalkınmanın da önem taşıdığını söyleyen Kerry, " Mısır halkı ekonominin geliştiğini ve yaşam kalitesinin iyileştiğini görmek istiyor" ifadesini kullandı.

Mısır'da 3 Temmuz'daki darbenin ardından bu ülkeyi ilk kez ziyaret eden Kerry'nin, birkaç saat süreceği belirtilen temasları çerçevesinde Savunma Bakanı Abdulfettah es-Sisi ile de bir araya gelmesi bekleniyor.


MURSİ YARIN YARGILANACAK

Mısır'da ordunun yönetime müdahalesiyle görevinden uzaklaştırılan ülkenin seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin ailesi, pazartesi günü yapılacak duruşmaya katılmayacaklarını açıkladı.

Mursi'nin eşi Necla tarafından, "Mısır'ın alıkonulan meşru Cumhurbaşkanı'nın sözcüsü" imzasıyla yapılan yazılı açıklamada, "Mursi'nin, Cumhurbaşkanı ve vatandaş olarak tüm haklarının gasp edilmesine rağmen kararlı, darbenin, Mısır halkının iradesine yaptığı gibi, haklarının ve özgürlükerinin tahrif edilmesine rağmen azimli" olduğu ifade edildi.

Mursi'nin "mücadeleci tavrını" sürdüreceği aktarılan açıklamada, "Mursi'nin meşruiyet hakkını savunacağı, halkın iradesinden vazgeçmeyeceği, geçersiz suçlamalar ve yalnış bir mahkemenin kendisini dize getiremeyeceği" ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, Mursi ailesinin "geçersiz" diye niteledikleri mahkemenin ilk duruşmasına katılmayacakları bildirildi. Öte yandan Mursi ile aynı davada yargılanacak 15 sanıktan 7'sinin ailesinin ise mahkemeyi izlemek için duruşmaya katılacağı öğrenildi.

AA