ABD Dışişleri Bakanı Kerry: Türkiye'nin Rus uçağını vurma olasılığı vardı

ABD Dışişleri Bakanı Kerry: Türkiye'nin Rus uçağını vurma olasılığı vardı
ABD Dışişleri Bakanı Kerry: Türkiye'nin Rus uçağını vurma olasılığı vardı
Rusya'nın Türkiye hava sahasını ihlaliyle ilgili ardı ardına açıklamalar gelmeye devam ediyor. Rusya Savunma Bakanlığı, "SU-30 jeti Türk hava sahasına birkaç saniyeliğine girdi" açıklaması yaptı. ABD Dışişleri Bakanı Kerry ise, Türkiye'nin, hava sahasını ihlal eden Rus uçağını vurma olasılığının bulunduğunu söyledi.

RADİKAL- Bir Rus uçağının Türk hava sahasını ihlal etmesiyle ilgili Türkiye Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla Moskova'ya sert tepki gösterdi. ABD Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada da, "Rus hava sahası ihlalinin sehven yaşandığına inanmıyoruz" denildi.

Türkiye'nin talebi üzerine Brüksel'de toplanan NATO büyükelçileri ise ihlali, "Rusya'nın eylemi son derece tehlikeli ve sorumsuzca" ifadeleriyle nitelendirdi.

Rusya'dan hava sahası ihlali açıklaması


RUSYA SAVUNMA BAKANLIĞI: RUS SAVAŞ UÇAĞI BİRKAÇ SANİYELİĞİNE TÜRK HAVA SAHASINA GİRDİ

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Rusya'ya ait savaş uçağının Türk hava sahasını "olumsuz hava koşulları" nedeniyle ihlal ettiğini ileri sürdü. Konaşenkov, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "3 Ekim'de planlı uçuşunu tamamlayan S-30 tipi Rus savaş uçağı, Himeymim hava üssüne dönmek için dağlık alanda manevra yaparken bir kaç saniyeliğine Türk hava sahasına girdi. Himeymim üssü, Türkiye sınırına yaklaşık 30 kilometre mesafede bulunuyor ve piste iniş bazı hava koşullarında kuzey istikametinden gerçekleşiyor" ifadelerini kullandı.

NATO'dan Rusya'ya uyarı: Tehlikeli ve sorumsuzca


'OLUMSUZ HAVA KOŞULLARI NEDENİYLE GERÇEKLEŞTİ'

Rus savaş uçağının Türk hava sahasını ihlal etmesinin "olumsuz hava koşulları" nedeniyle gerçekleştiğini iddia eden Konaşenkov, olayın arkasında herhangi bir komplo teorisinin aranmaması gerektiğini savundu.

Konaşenkov, 4 Ekim'de Rusya'nın Ankara Büyükelçiliği üzerinden Türkiye'ye gerekli açıklamaların iletildiğini belirterek, gelecekte benzer olayların yaşanmaması için gerekli tedbirlerin alındığını kaydetti.

Öte yandan Konaşenkov, Türkiye-Suriye hudut hattı boyunca devriye uçuşu icra eden iki adet F-16 uçağının, milliyeti tespit edilemeyen MIG-29 uçağı tarafından radar kilidini muhafaza etmek suretiyle taciz edilmesine ilişkin, "Bunun Rus hava filosuyla ilişkisi yok. Himeymim üssünde bu tip uçağımız bulunmuyor" dedi.

ABD'den hava sahası ihlaliyle ilgili açıklama


ABD DIŞİŞLERİ BAKANI KERRY: TÜRKİYE'NİN VURMA İHTİMALİ VARDI

Moskova'ya sert tepki gösteren ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan son açıklamada, "Rus savaş uçağının Türk hava sahasını ihlali tehditkar ve ihtiyatsız" ifadeleri kullanıldı.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ise, Türkiye'nin, hava sahasını ihlal eden Rus uçağını vurma olasılığının bulunduğunu belirterek, "Bu konuda çok endişeliyiz. Bu tam da uyarıda bulunduğumuz türden bir şey" dedi.

Şili'de bir konferansa katılan Kerry, gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'nin, hava sahasını ihlal eden Rus uçağını vurma ihtimalinin bulunduğunu dile getirdi.

Dışişleri: Rus uçağı sınırı ihlal etti


"Bu konuda çok endişeliyiz. Bu tam da uyarıda bulunduğumuz türden bir şey" ifadesini kullanan Kerry, Rusya'nın uluslararası standartlara uygun biçimde davranma sorumluluğu bulunduğunu hatırlattı.

Rusya'ya ait bir savaş uçağı 3 Ekim Cumartesi saat 12.08'de Hatay'ın Yayladağı bölgesinin güneyinde Türk hava sahasına girmiş, iki Türk F-16 jeti önleme yaparak ihlali sonlandırmıştı.

BEYAZ SARAY SÖZCÜSÜ EARNEST: OLDUKÇA ENDİŞE VERİCİ

ABD yönetimi, Rus uçağının Türk hava sahasını ihlal etmesini provokatif olarak tanımlayarak, bundan endişe duyduklarını bildirdi. Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, günlük basın brifinginde, Rus uçağının Türk hava sahasını ihlal etmesine ilişkin soruları da yanıtladı. Söz konusu hava ihlali konusunda Türk hükümeti ve NATO müttefikleriyle görüşme halinde olduklarını ve bu görüşmelerin sonucunun önüne geçecek bir açıklamada bulunmak istemediğini vurgulayan Earnest, "Ancak ABD ve NATO müttefiklerinin bu provokasyondan oldukça endişe olduğunu söyleyebilirim" diye konuştu.

(AA)