ABD Dışişleri Bakanı Kerry'den nükleer müzakere açıklaması

ABD Dışişleri Bakanı Kerry'den nükleer müzakere açıklaması
ABD Dışişleri Bakanı Kerry'den nükleer müzakere açıklaması
İran'la yürütülen nükleer müzakerelerde takvim devam ederken ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'den açıklama geldi. Kerry, "Sonsuza kadar müzakere masasında oturmayacağız" dedi. İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "İşleri tamamlamak için sıkı çalışıyoruz ama acele etmiyoruz. Buraya yazıyorum; derenin ortasında at değiştirilmez" ifadelerini kullandı.

RADİKAL- Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov'un, "İran’la sürdürülen nükleer müzakerelerde anlaşma dakikalar içinde sağlanabilir" sözlerinin ardından ABD 'den karşı açıklama geldi. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, nükleer müzakerelerle ilgili kritik kararların alınmasının zor olduğunu belirterek, "Ancak öyle ya da böyle bu tür kararlar, çok kısa sürede alınmak zorundadır" dedi.

Avusturya'nın başkenti Viyana'da nükleer müzakerelerin yürütüldüğü Coburg Otel'in önünde basın toplantısı düzenleyen Kerry, "Biz buradayız çünkü biz, kapsamlı bir anlaşmaya doğru ilerlemeler kaydettiğimize inanıyoruz" dedi. Başkan Obama'yla görüştüğünü ve daha öncede benzer ifadeler kullandığını aktaran Kerry, "Biz sonsuza kadar müzakere masasında oturmayacağız" ifadelerini kullandı.

'RİSK VE SORUNLAR ÇOK YÜKSEK OLABİLİR'

Müzakerelerin teknik düzeyde yürüdüğünü, risk ve sorunların çok yüksek olabileceğini vurgulayan Kerry, saatler gece yarısını gösterse bile kolayca müzakere masasından kalkıp ayrılmayacaklarını söyledi. Müzakerelerde kaliteli bir anlaşmaya ulaşmak istediklerini belirten Kerry, acele etmediklerini ve ettirmediklerini aktardı.

Kerry, ulaşılabilir bir anlaşmaya varmak için zor sorunları çözmeye devam edeceklerini sözlerine ekledi.

'DERENİN ORTASINDA AT DEĞİŞTİRİLMEZ'

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada, işleri tamamlamak için çok sıkı çalıştıklarını fakat acele etmediklerini söyledi. Kerry, "Yapılacak işleri bitirmek için çok sıkı çalışıyoruz fakat acele etmiyoruz. Buraya yazıyorum; derenin ortasında at değiştirilmez" ifadelerini kullandı.

Zarif, daha sonra otelin balkonunda İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Arakçi ile bir süre sohbet etti. Zarif, gazetecilerin ısrarlı sorularına ise el sallayarak karşılık verdi.

Fransa Dışişleri Bakanı Laurant Fabius ise gazetecilere yaptığı açıklamada, zor sorunların halen devam ettiğini ve bu nedenle müzakerelere sabaha kadar devam etme kararı aldıklarını söyledi.

MÜZAKERE TAKVİMİNDE SON DÜZLÜK

İsviçre'nin Cenevre kentinde 24 Kasım 2014 tarihli geçici anlaşmaya göre müzakerelerin, 20 Temmuz 2014 tarihinde sona ermesi gerekiyordu. Ancak taraflar arasındaki farklılıklar nedeniyle müzakereler, yaklaşık bir yıldır erteleniyor. En son 7 Temmuz olan müzakere takviminin 10 Temmuz'a kadar uzatıldığı açıklanmıştı.

Müzakerelerde taraflar, İran'ın nükleer faaliyetlerini sınırlandıran ve yaptırmaları kaldıran bir anlaşmaya ulaşmaya çalışıyor.

(AA)