ABD Dışişleri Bakanlığı: Türkiye'ye inanmamak için hiçbir nedenimiz yok

ABD Dışişleri Bakanlığı: Türkiye'ye inanmamak için hiçbir nedenimiz yok
ABD Dışişleri Bakanlığı: Türkiye'ye inanmamak için hiçbir nedenimiz yok
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby'den, IŞİD militanlarının Türkiye üzerinden Kobani'ye geçtikleri iddiasıyla ilgili kritik açıklama geldi: Türk Dışişleri Bakanlığı bu konuda açıklama yaparak iddiaları kesinlikle yalanladı. Onlara inanmamak için hiçbir nedenimiz yok.

RADİKAL-  ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, DAEŞ militanlarının Türkiye üzerinden Kobani'ye geçtikleri iddiasıyla ilgili olarak, "Türk Dışişleri Bakanlığı bu konuda açıklama yaparak iddiaları kesinlikle yalanladı. Onlara inanmamak için hiçbir nedenimiz yok" dedi.
Kirby'e günlük basın toplantısında, konuyla ilgili soru yöneltildi.

"Türk Dışişleri Bakanlığı bu iddiaları tamamen yalanladı. Bu konuda onlara inanmamak için hiçbir nedenimiz yok" ifadesini kullanan Kirby, NATO müttefiki Türkiye'nin DAEŞ ile mücadele çabalarında çok önemli ortak olduğuna dikkati çekti.

Suriye: IŞİD militanları Kobani'ye Türkiye'den girdi


'MÜTEŞEKKİR OLMAYA DEVAM EDİYORUZ'

Kirby, "(Türkiye) Koalisyona desteğini sürdürüyor ve bu noktada biz de onlara müteşekkir olmaya devam ediyoruz" diye konuştu.
Türkiye'nin sığınmacı akışı gibi bazı zorluklarla karşı karşıya bulunduğunu anımsatan Kirby, bunun da giderilmesi zor bir sorun olduğunu kaydetti.

Demirtaş: IŞİD'in Kobani'ye Türkiye'den sızmadığına inanmak istiyorum


Kirby sözlerini şöyle sürdürdü:
Yabancı savaşçıların akışının (engellenmesi) noktasında ilerleme sağlanabilir mi? Evet. Başkan (Barack) Obama da bunu söyledi ama bu sadece Türkiye'yle değil, koalisyonun hemen hemen tüm üyeleriyle ilgili bir konu. Yabancı savaşçı akışı, radikalleşme, bunlar sadece Türkiye değil uluslararası toplum için bir problem.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, DAEŞ militanlarının Türkiye üzerinden Kobani'ye geçtikleri iddiasının tamamen yalan olduğunu söylemişti.

(AA)