ABD Dışişleri Sözcüsü: DAEŞ konusunda Türkiye neden daha fazlasını yapmıyor?

ABD Dışişleri Sözcüsü: DAEŞ konusunda Türkiye neden daha fazlasını yapmıyor?
ABD Dışişleri Sözcüsü: DAEŞ konusunda Türkiye neden daha fazlasını yapmıyor?
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, günlük basın toplantısında Türkiye'nin IŞİD'le (DAEŞ) mücadelesine ilişkin sorular üzerine şunları söyledi: Türkiye hava üslerinin kullanılmasına müsaade etti. Onlar yakında koalisyonun hava operasyonu planlama döngüsü içinde uçuyor olacak ve ama ben 'Niçin daha fazlasını yapmıyorlar? diye burada soru almaya devam ediyorum.

RADİKAL- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, günlük basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kirby’ye, ABD Savunma Bakanı Ashton Carter'ın " Türkiye 'nin DAEŞ'e karşı mücadelede daha fazlasını yapmasını istiyoruz" sözleri hatırlatılarak, kendisinin ise Ankara 'nın çabalarından memnuniyet duyduğu yönündeki açıklamaları soruldu.

ABD'nin Savunma Bakanlığı ile Dışişleri Bakanlığı arasında Türkiye'ye dönük "Farklı bir yaklaşım mı?" olduğu sorusu üzerine Kirby, "Hayır, burada farklı bir yaklaşım olduğunu düşünmüyorum. Koalisyon bünyesindeki tüm uluslar, herkes, daha fazlasını yapmalı. Sınır konusunun sorun olduğu konusunda, Türkler gibi, farkındayız. Onlar (Türkiye) bu yönde adım atıyor. Katkı sağladılar ve sağlamaya devam ediyorlar" dedi.

‘İKİ MİLYON SIĞINMACIYA BAKAN BİR ULUS VAR’

Kirby, Türkiye'nin örgüte yönelik hava harekatına katılmasına ilişkin anlaşmanın bazı detaylarının da sonlandırılmaya çalışıldığını, dolayısıyla bunun "önemsiz" olarak görülmemesi gerektiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

Burada, Türkiye içinde iki milyon sığınmacıya bakan bir ulus var. Kendilerinin önemli güvenlik kaygıları var, yabancı terör örgütü olan PKK da hafta sonu gördüğümüz gibi, onlara saldırılarına devam ediyor. Şimdi Türkiye hava üslerinin kullanılmasına müsaade etti. Onlar yakında koalisyonun hava görev emrinde, koalisyonun hava operasyonu planlama döngüsü içinde uçuyor olacak ve ama ben 'Niçin daha fazlasını yapmıyorlar? Niçin yeteri kadar yardımda bulunmuyorlar?' diye burada soru almaya devam ediyorum. Herkes daha iyisini yapabilir, buna ABD de dahil.

(AA)