'ABD Doğu Avrupa'ya ağır silahlar yerleştirecek'

'ABD Doğu Avrupa'ya ağır silahlar yerleştirecek'
'ABD Doğu Avrupa'ya ağır silahlar yerleştirecek'
Amerikan New York Times gazetesi ABD'nin Doğu Avrupa'ya ağır silahlar yerleştireceğini öne sürdü.

RADİKAL - ABD 'nin Doğu Avrupa 'ya tank, zırhlı araç ve 5 bin kadar asker yerleştireceği açıklandı. New York Times'ın haberine göre, ABD, "Avrupa'daki olası Rus saldırganlığını caydırmak" amacıyla Doğu Avrupa'ya tank, zırhlı araç, başka ağır silahlar ve 5 bin kadar ABD askeri yerleştirecek. Önerinin onaylanması halinde Soğuk Savaş'ın sonundan beri Doğu Avrupa'ya ilk kez NATO tarafından ağır silahlar yerleştirilmiş olacağı söyleniyor.

Baltık ülkelerinin 2004'te NATO'ya dahil edilmesinden beri ABD ve müttefiklerinin bölgeye kalıcı ekipman ya da asker yerleştirmekten çekindiği söylenirken, emekli NATO komutanı James G. Stavridis, bunun politikalardaki önemli bir değişikliğe işaret ettiğini bildiriyor.

Putin'den ABD'ye 'FIFA' suçlaması

Daha önce bölgeyi silahlandırmamanın sebebinin Rusya ile çeşitli ortaklık biçimleri geliştirmek olduğu söylenirken, bölgeye yerleştirilmesi planlanan ekipmanın da Rusya'nın NATO'ya karşı kullanabilecekleri ile karşılaştırıldığında küçük olduğu iddia ediliyor.

Aşırı sağcı politikacı AP'ye Putin tişörtüyle gitti

Rusya ve NATO'nun birbirlerini düşman olarak görmediklerine dair 1997'de yaptıkları anlaşmanın ardından ilk kez bu kadar açıktan karşı karşıya gelineceği söylenirken, haberde Soğuk Savaş'a dair kimi atıflarda bulunularak, 1961'deki Berlin krizi hatırlatılıyor. (Sol)

Natalya Poklonskaya tümgeneral oldu

Avrupa Birliği Rus büyükelçiyi istemiyor