ABD: Eğit-donat programında 4-5 kişi kaldı

ABD: Eğit-donat programında 4-5 kişi kaldı
ABD: Eğit-donat programında 4-5 kişi kaldı
ABD'li yetkililer eğit-donat programı kapsamında sadece dört veya beş militanın sahada IŞİD'le savaştığını söyledi.

RADİKAL -  ABD 'nin Türkiye , Suudi Arabistan ve Katar ile birlikte planladığı Suriyeli militanları eğitip donatma programı fiyaskolarla sürüyor. ABD’nin, başarısızlıklarıyla gündemden düşmeyen eğit-donat programında IŞİD'e karşı savaşan yalnızca dört ya da beş kişinin olduğu açıklandı.

ABD Merkezi Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Orgeneral Lloyd Austin, ABD Savunma Bakan Yardımcısı Christine Wormuth ile Senato Silahlı Hizmetler Komitesi’nde IŞİD ile ilgili mücadele noktasında Kongre üyelerinin sorularını yanıtladı. Orgeneral Austin'e, ABD ve koalisyon güçleri tarafından IŞİD’e karşı savaşmaları için eğitilip silahlandırılan Suriyeli militanların ilk mezunlarının Suriye’ye geçtikten sonra Nusra Cephesi tarafından saldırıya uğradıkları ve alıkonuldukları hatırlatılarak, elde kalanların sayısı soruldu. Austin, “Küçük bir grup. Konuştuğumuz sahada savaşanların sayısı dört veya beş” yanıtını verdi.

Esad: Eğer mültecilerin kaderi Avrupalıları endişelendiriyorsa, teröristlere desteklerini kessinler

'BU HIZLA HEDEFE ERİŞEMEYECEĞİZ'

Militanların eğitilip donatılmasına yönelik programın şu ana kadar istenilen şekilde ilerleyemediğinin altını çizen Austin, “Yeni Suriyeli Güçler’in programı yavaş bir başlangıç yaptı. Şu anda ilerlediğimiz hızla başlangıçta belirlediğimiz hedefe erişemeyeceğiz” ifadesini kullandı. ABD Savunma Bakan Yardımcısı Christine Wormuth da bir soru üzerine, 15 Eylül itibariyle, eğit-donat programı kapsamında şu anda 100 ila 120 militanın eğitimden geçirilmekte olduğu bilgisini verdi.

'Eğit-donat gitti, YPG geldi'

PROGRAM ELEŞTİRİ ALIYOR

Suriyelilere yönelik eğit-donat programını Türkiye’nin yanı sıra Ürdün, Katar ve Suudi Arabistan’da yapmayı planlayan ABD, ilkbahar aylarında başlanılan programla her yıl yaklaşık 5 bin militanı eğitmeyi planlıyordu. ABD Savunma Bakanlığı Pentagon da bu programa katılanlara aylık 250-400 dolar arası maaş verileceğini duyurmasına rağmen, eğitilecek militan bulunamaması, programın hedefleri doğrultusunda ilerlemeyişi Kongre üyelerinden eleştiriler alıyordu.

'İkinci eğit-donat grubu Suriye'ye gitmeye hazır'

'AÇIKÇA BAŞARISIZ'

Senato Silahlı Hizmetler Komitesi Başkanı Cumhuriyetçi Parti Arizona Senatörü John McCain de oturumda eğit-donat programını eleştirdi. Söz konusu programın “açıkça ve ne yazık ki başarısız” olduğunu kaydeden McCain, “İlk yıl eğitilmesi düşünülen savaşçıların sayısı 3 bindi. Buna karşılık programda sadece 54 savaşçı eğitilip donatıldı ve onların bazıları Suriye’ye döner dönmez El Kaide tarafından ya öldürüldü ya da alıkonuldu. Yönetimin, bu programın, Suriye’de sahada kullanılabilir yerel güçler oluşturacağına yönelik sözü henüz alanda önemli bir etki göstermedi” diye konuştu. (AA)

Eğit-donat'ta hayal kırıklığı sürüyor

30.Bölük Nusra Cephesi'yle 'savaşmak istemiyor'