ABD elçisi Bass: Türkiye sınırında DAEŞ'e karşı ortak endişeyi paylaşıyoruz

ABD elçisi Bass: Türkiye sınırında DAEŞ'e karşı ortak endişeyi paylaşıyoruz
ABD elçisi Bass: Türkiye sınırında DAEŞ'e karşı ortak endişeyi paylaşıyoruz
ABD Büyükelçisi John Bass, "Türkiye ve ABD Suriye'nin kuzeyinde ve Türkiye sınırında DAEŞ'e karşı ortak endişeyi paylaşıyor" dedi.

RADİKAL-  ABD Ankara Büyükelçisi John Bass, büyükelçilikte verilen resepsiyonda konuştu. Bölgedeki DAEŞ tehdidi hakkında açıklamalarda bulunan Bass, sınır güvenliğinin önemine dikkat çekti. Sınır bölgesini kontrol edenin, terör örgütü DAEŞ'in bölgeyi kontrol altına almasını engellemesi gerektiğini dile getiren büyükelçi şöyle devam etti:

Varsayımsal konulara değinmeyeceğim ama Türkiye ve ABD, Suriye'nin kuzey batısında, Türkiye'nin sınırında DAEŞ'e karşı ortak endişeleri var. Tıpkı Suriye'nin merkezinde ve diğer bölgelerdeki DAEŞ varlığından endişe duyduğumuz gibi. Her iki ülkeye yönelik bu tehdit konusunda birlikte çalışmaya devam ediyoruz, diğer birçok ülke ile olduğu gibi. Ortak çabalarımız ve koalisyonun diğer üyeleri ile çabalarımız kapsamında hepimize Yönelik DAEŞ tehdidi konusunda çalışmalar yürütüyoruz. Bizim açımızdan çok önemli olan birşey var o da, Suriye'de sınır bölgesini kim kontrol ediyorsa, birincisi DAEŞ'le mücadele etmeli ve DAEŞ'in o bölgeyi kontrol etmesini engellemeli. 


ABD'nin bağımsızlığının 239'uncu yılı dolayısıyla ABD Büyükelçiliği'nde düzenlenen resepsiyona AB Bakanı Volkan Bozkır da katıldı. Gecede, ev sahibi Büyükelçi Bass ile Bozkır'ın selfie çekmesi objektiflere böyle yansıdı.

"ABD VE TÜRKİYE'NİN BEKLENTİLERİNİ PYD'YE İLETMEKTE ÇOK NETİZ" 

ABD ve Türkiye'nin taleplerini PYD'ye iletme noktasında net olduklarını kaydeden Bass, "DAEŞ'in sınırdaki varlığı Türk Hükümeti'nin yoğun çabalarına rağmen DAEŞ'in kayıplarının önemli bir bölümünü Türkiye'den kaçakçılıkla kapatmasını sağlıyor. İkincisi demokratik ve toprak bütünlüğü korunmuş bir Suriye ilkesine bağlı olmak. Üçüncüsü de o bölgenin vatandaşlarının kendi işlerini yürütmesine izin vermek ve çatışmalar nedeniyle yerlerinden edilmiş kişilerin kendilerini güvende hissettikleri zaman evlerine dönmelerine izin verilmesi. ABD yönetimi ve Türkiye'nin bu ilkelere çok tutarlı bir bakışı var. Bu konudaki beklentilerimizi PYD'ye iletmekte çok netiz. Son zamanlarda PYD'nin DAEŞ'i çıkardığı bölgede bunlara bağlı kalması noktasında bu beklentileri iletmekte çok netiz" diye konuştu

DIŞİŞLERİ SÖZCÜSÜ: IŞİD'İN VARLIĞI TÜM KOALİSYONUN PROBLEMİ

ABD Dışişleri Sözcüsü Kirby de yaptığı açıklamada, "IŞİD'in Kuzey Irak'taki varlığı sadece Türkiye'nin değil tüm koalisyonun problemi. Suriye ve Kuzey Irak'taki mücadelede önceliğimiz, odak noktamız IŞİD'dir." diye konuştu.