ABD Esad'ın sözünü güvenilir bulmadı

ABD Esad'ın sözünü güvenilir bulmadı
ABD Esad'ın sözünü güvenilir bulmadı
Rusya'nın kaygılarını dikkate alacaklarını söyleyen ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf, Esad rejiminin taahhütleri konusunda ciddi kuşkularının olduğunu söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf, Rusya'nın Suriye 'nin kimyasal silahlarıyla ilgili açıklamasıyla ilgili olarak, söylemlerin içeriğine bakacaklarını ama son iki yılda Esad'in söylediklerinin tersini yaptığını, Esad rejiminin taahhütleri konusunda ciddi kuşkularının olduğunu söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf, Rusya'nın teklifinin sadece ABD'nin askeri eylem kararı sonrasında ortaya çıktığını belirterek, bu nedenle Kongre'nin askeri güç kullanma tasarısını geçirmesinin daha önemli hale geldiğini kaydetti. Harf, ayrıca Rusya ve Suriye tarafından diğer bir oyalayıcı taktik istemediklerini bildirdi.

BEYAZ SARAY DA 'ŞÜPHELİ' BULDU 
Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, ABD'nin askeri eylem tehdidi nedeniyle Rusya ve Suriye'nin potansiyel bir teklifle geldiğini belirterek, konu üzerinde çalışacaklarını ve Rusya ile konuşacaklarını ama Esed rejiminin güvenirliliği konusunda şüpheleri bulunduğunu söyledi. 

Carney, günlük basın toplantısında,  Rusya'nın, Suriye'nin elindeki kimyasal silahları uluslararası denetime vermesinin bu ülkeye düzenlenecek askeri müdahaleye engel olması durumunda kendilerinin derhal Şam yönetimiyle diyaloğa geçmeye hazır olduklarına yönelik açıklamasını değerlendirdi. 

Suriye'nin elindeki kimyasal silahların yol edilmesi veya uluslararası kontrol altına alınmasından memnuniyet duyacaklarını belirten Carney, ABD'nin askeri eylem tehdidi nedeniyle Rusya ve Suriye'nin potansiyel bir teklifle geldiğine dikkati çekerek, konu üzerinde çalışacaklarını ve Rusya ve diğer ülkelerle konuşacaklarını vurguladı. 

Ancak Esed rejiminin daha önce kimyasal silah kullanımının yanı sıra bu silahların stoklarının varlığını bile inkar ettiğini hatırlatan Carney, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'in son iki yıda söylediklerinin aksini yapması nedeniyle, rejiminin güvenilirliği konusunda ciddi şüphelerinin bulunduğunu söyledi. 

ABD'nin askeri eylem tehdidi olmasaydı Rusya ve Suriye'den bu "potansiyel yolun" gelmeyeceğine işaret eden Carney, "Bu nedenle, Esed üzerindeki baskıya devam etmek ve yüzyıl önce konulan yasakların sonuçları olmadan ihlal edilemeyeceği konusunda net olmak çok önemli" dedi.

"ABD'nin askeri eylem tehdidiyle Esed rejimine baskı yapmayı sürdürmeliyiz" ifadesini kullanan Carney, Kongre üyelerine de bu durumu vurgulayacaklarını ve askeri güç yetkisinin Esed'e baskı yapmayı sürdereceğini anlatacaklarını dile getirdi. Carney, "Eğer Esed yaptıklarına yönelik herhangi bir karşılık olmayacağını görürse, bu silahları vermekten vazgeçebilir. Suriye ve Rusya'ya kimyasal silah kullanımına yanıt konusunda çok ciddi olduğumuzu gösterdiğimizden emin olmalıyız" diye konuştu.