ABD gökten fare yağdırdı

ABD gökten fare yağdırdı
ABD gökten fare yağdırdı
ABD, Pasifik Okyanusu'ndaki özerk toprağı Guam Adası'nı pazar günü zehirli ölü fare bombardımanına tuttu.

ABD Hava Kuvvetleri’nin Andersen Üssü’nden havalanan uçaklardan, şubattan beri dördüncü kez yapılan bu operasyon kapsamında 2 bin zehirli ölü fare küçük karton kutular şeklindeki paraşütlerle adaya atıldı. 8 milyon dolar bütçeli operasyonun amacı ise adayı işgal eden zehirli kahverengi ağaç yılanlarından kurtulmaktı. Son 30 yılda 12 egzotik kuş türünün neslinin tükenmesine yol açan ve doğal yaşamın bir numaralı düşmanına dönüşen zehirli ağaç yılanları, aynı zamanda bölge halkının korkulu rüyası ve turizm gelirlerini de kötü yönde etkiliyor.

‘Ziyafet çekme’ niyetindeki yılanların ‘kandırıldığı’ farelere ise ağrı kesicilerde (Tylenol) kullanılan ancak yılanlar için az bir dozu bile öldürücü olan asetaminofen maddesi enjekte edildi. 80 miligram asetaminofen ‘yüklü’ farelerden bazılarına ise yılanlar tarafından yenilip yenilmediklerini yani imha operasyonunun başarısını ölçmek için küçük antenler yerleştirildi.

2. Dünya Savaşı’nın sonlarına doğru, bölgenin kontrolünü sağlamak için Guam’a giden ABD gemilerine, Güney Pasifik kıyılarına demirledikleri sırada sızan ağaç yılanlarının bu yolla adaya geldikleri sanılıyor. Boyları 3 metreyi bulabilen yılanlar, yıllar içine çoğalarak adadaki doğal yaşamı tehdit eden bir nitelik kazandı. Son olarak yılanların Guam’a 4.800 km. uzaklıktaki Hawaii’ye ulaşma riski ortaya çıkınca da ABD harekete geçip şubatta ‘zehirli fare bombardımanı’ operasyonu düzenleme kararı aldı. Andersen’deki trafolara ‘dadanarak’ yılda ortalama 80 elektrik kesintisine yol açan yılanlar yılda ortalama 4 milyon dolarlık zarara sebep oluyor. (HAGATNA-AP)


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  Dünya

  ,

  Ağrı

  ,

  Turizm

  ,

  Hava

  ,

  elektrik

  ,

  operasyon

  ,

  kuş