ABD Güvenlik Ajansı Merkel'i 'kısa mesaj'la mı avladı?

ABD Güvenlik Ajansı Merkel'i 'kısa mesaj'la mı avladı?
ABD Güvenlik Ajansı Merkel'i 'kısa mesaj'la mı avladı?

Uzun bir süre Nokia kullanan Merkel, üzerinde Almanya'nın ulusal sembolü olan kartal kabartması bulunan bir BlackBerry Z10 ile fotoğraflanmıştı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) tarafından dinlenmiş olabileceğinin ortaya çıkmasının yankıları sürüyor. Almanya'da ABD'ye yönelik tepkiler sürerken, Wall Street Journal gazetesinden konunun teknik detaylarıyla ilgili bir iddia geldi.

BRÜKSEL / WASHINGTON – Almanya, ABD’nin Başbakan Merkel’i dinlerken ne çeşit bir sistem kullanmış olabileceği konusunda henüz net bir açıklama yapmadı. Ancak dinlemeyi gerçekleştirmekle itham edilen NSA'nın ‘uzaktan erişim’le cep telefonlarının gizlice dinlenebilmesini sağlayan bir böcek kurabildiği biliniyor. Uzmanlar, NSA’nın, başta teröristler olmak üzere, dinlemek istediği kişilerin cep telefonuna casus yazılım içeren bir kısa mesaj gönderdiğini ve bu yazılımın hem telefon cihazı hem de kişinin kullanmakta olduğu SIM karta yüklenmesini sağladığını belirtiyor.

NSA’nın bu yeteneğiyle, Şansölye Merkel’in, Almanya’da ana haber bültenlerine dahi konu alan ‘SMS atma alışkanlığı’nı bir araya getiren Wall Street Journal yazarları, ‘dinleme’ sürecinin bu yöntemle başlamış olabileceğini gündeme getiriyor.

WSJ’da, Brüksel’den Anton Troianovski ve Washington’dan Siobhan Gorman imzasıyla yayınlanan haber analiz şöyle:

Mart 2011'de Almanya'nın Hannover kentindeki bir teknoloji ticaret fuarında halkın karşısına çıkan Almanya Başbakanı Angela Merkel cebinden çıkardığı telefonun ekranını yüzünde afacan denebilecek bir gülümsemeyle yanındaki bakana gösterdi.

Aynı sıralarda Savunma Bakanı Karl-Theodor zu Guttenberg bilgi hırsızlığı skandalı nedeniyle istifasını vermeye hazırlanıyordu. Hiçbir zaman resmi olarak onaylanmış olmamakla birlikte, Alman medyasında Merkel'in Savunma Bakanı'nın istifasını telefonuna gelen kısa mesajla öğrendiği söylentileri yayılmaya başladı.

Bu Merkel ve Almanya hükümetinin şu an ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) tarafından dinlenmiş olabileceğini düşündüğü cep telefonunun en popüler olduğu zamandı.


AVRUPALI LİDERLER, ABD'Yİ İHANETLE SUÇLUYOR

Merkel'in mesaj atma alışkanlığı Almanya'da o kadar iyi biliniyor ki, hükümet güvenli cep telefonu sistemlerinin Nokia cihazlar yerine BlackBerry 'de çalışan bir hizmetle güncellendiğini açıkladığında konu ulusal haberlere çıktı.

Şifreleme sistemini yaratan Secusmart, bunu Kanzlerphone ya da Chancellor Phone olarak isimlendirdi. Konunun hassaslığının bir işareti olarak Secusmart Perşembe günü, ABD tarafından gizlice dinlenen cihazın Secusmart tarafından güvence altına alınmış bir telefon değil Merkel'e partisinin aldığı bir cihaz olduğunu belirten bir açıklama yaptı.

Ne Almanya hükümeti ne de Merkel'in partisi Hristiyan Demokratlar Birliği bu iddiayı doğrulamadı. Hükümet Merkel'in kişisel telefonunun izleme altında olabileceğini açıkladı ancak telefonu kimin sağladığını belirtmedi.

Ancak gelen haberler iletişimde kalmak isteyen dünya liderlerini bekleyen tehlikelerin altını çiziyor.

Almanya'dan NSA'in ne çeşit bir sistem kullanmış olabileceği net olarak bildirilmezken ajansın uzaktan erişimle cep telefonlarının gizlice dinlenebilmesini sağlayan bir böcek kurabildiği biliniyor.

NSA'in yapabildikleri konusunda bilgi sahibi yetkililere göre, ajans genellikle teröristler arasından olmak üzere, hedeflenen cep telefonuna casus yazılım içeren bir kısa mesaj göndererek hem telefon hem de kişinin kullanmakta olduğu SIM karta yüklenmesini sağlayabiliyor.

Bu casus yazılımın, telefon şifrelenmiş olsa dahi çözülmesinden önce yapılan görüşmeleri yakalayabildiği belirtiliyor.

NSA'in cep telefonu dinleme konusundaki yetkinliği teröristler tarafından o kadar iyi biliniyor ki toplantılarda SIM kartlarını çıkardıkları biliniyor. NSA'in bu nedenle bazı yeniliklere giderek telefonların farklı bileşenlerini takip edecek teknolojiler geliştirmesi gerekti.


Haber şu linkten okunabilir:
Baştan aşağı modern Merkel her zaman mesaj atar