ABD halkının üçte biri 'Snowden affedilsin' diyor

ABD halkının üçte biri 'Snowden affedilsin' diyor
ABD halkının üçte biri 'Snowden affedilsin' diyor
ABD'de yapılan bir ankete göre, halkın üçte biri Ulusal Güvenlik Ajansı eski çalışanı Edward Snowden'ın affedilmesini istiyor.

RADİKAL – ABD halkının yüzde 33’ünün, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı NSA'in istihbarat bilgilerini sızdırmasıyla gündeme gelen Edward Snowden’ın affedilmesini istediği ortaya çıktı. Dijital medya şirketi olan ‘Morning Consult’ın yaptığı ankete göre, katılımcıların çoğu Snowden’ın federal hükümet tarafından yargılanması gerektiğini düşünüyor.

Russia Today’in haberine göre, 2 bin kişiyle telefon üzerinden yapılan ankette katılımcıların yüzde 43’ünün Snowden’ın affedilmesine karşı olduğu, diğer yüzde 23’ün ise konu hakkında tarafsız olduğu kaydedildi.

2013 Haziran ayında yayınladığı gizli belgeler sonucu NSA’in Amerikan topluluğunun büyük bir bölümünü dinlediğini ortaya çıkaran Snowden, pasaportunun iptal edilmesi üzerine o tarihten beri Rusya’da yaşıyor.

Snowden'ın büstü gitti, hologramı geldi

ADİL YARGI OLURSA DÖNECEK

Mart 2015’te düzenlenen bir basın toplantısında, Snowden’ın avukatları müvekkillerinin ABD’ye dönmek istediğini, adil bir yargı sürecinin olabilmesi için ABD’li ve Alman avukatlardan oluşan bir takımla çalıştığı açıklanmıştı.

Snowden: Muhbirler korunmalı

3 suçtan yargılanabilecek olan Snowden, casusluk nedeniyle suç başına 10 sene hapis cezasına çarptırılabilir. Başkan Obama’nın güvenlik ve terörizm danışmanı Lisa Monaco, “Bay Snowden’in kararları sonucu yayınladığı gizli bilgiler ülkemizin güvenliği açısından büyük bir risk oluşturmakta” ifadesini kullandı.

İyi ya da kötü: tarihin seyrini değiştiren 6 büyük muhbir

Kaspersky: ABD 30 ülkeden binlerce kişiyi izliyor

Edward Snowden: Adil yargı olursa ABD'ye dönebilirim