ABD her an her yerde izliyor

ABD her an her yerde izliyor
ABD her an her yerde izliyor
ABD basını FBI'ın Prizma adlı programla Apple, Skype ve Facebook dahil 9 şirketin sunucularına direkt bağlandığını öne sürdü. Durumu bildikleri öne sürülen firmalar "Sunucularımızı açmadık" iddiasında.

ABD ’de Ulusal Güvenlik Dairesi’nin (NSA) gizli mahkeme kararıyla mobil iletişim şirketi Verizon’dan milyonlarca abonesinin yurtiçi ve yurtdışı arama kayıtlarını günlük bazda alıp kaydettiğinin ortaya çıkmasıyla başlayan tartışma internete sıçradı. Washington Post, FBI’ın 6 yıldır Microsoft, Yahoo, Google, Facebook, PalTalk, AOL, Skype, YouTube ve Apple gibi dev teknoloji şirketlerinin ‘sunucularına doğrudan bağlantısı olabileceğini’ öne sürdü. Gazete , ‘Prism’ (Prizma) adlı program kapsamında, NSA ve FBI’ın şirket sunucularından ses, video, fotoğraf, e-posta, belge, arama geçmişi, canlı sohbet ve bağlantı bilgileri aldığını’ iddia etti. Kullanıcı bilgilerinin toplanmadığı ancak veri akışındaki belli terimlere dair tutulduğu belirtildi.
11 Eylül saldırısının ‘sonuçlarından’ olup mahkeme kararı olmaksızın iç takibat yapılmasının önünü açan Prizma, eski Başkan George W. Bush’un onayıyla 2007’de yürürlüğe girdi. Prizma’ya ilk olarak Aralık 2007’de Microsoft ‘dahil edildi.’ Microsoft’u 2008’de Yahoo, 2009’da Google, Facebook ve PalTalk, 2010’da Youtube, 2011’de Skype ve AOL ve 2012’de ise Apple izledi. Prizma verileriyle her ay ortalama 2 bin ve toplamda da 77 bin rapor oluşturulduğu belirtildi.
Dokuz teknoloji devi ise haberi yalanladı. Şirketler, ‘hiçbir hükümet kurumunun sunucularındaki bilgilere erişiminin bulunmadığını’ açıklayıp ‘sadece yasal yükümlülüklerini yerine getirdiklerini’ savundu.
Google, ‘hükümet için asla açık bir arka kapı bırakmadıklarını’ açıklarken, Microsoft ‘hükümetle gönüllü bilgi paylaşımında bulunmadıklarını sadece belirli talepler karşılığında bilgi sunduklarını’ ifade etti. Sözcü Steve Dowling “Prizma’dan haberdarız. Ancak hiçbir kuruma sunuculara direkt erişim sağlamadık. Sunuculardan bilgi alımı için yargı kararı gerekir” dedi. Ancak şirketin ‘NSA-FBI veri toplama programına katılıp katılmadığına’ dair net yanıt vermekten kaçınması dikkat çekti. Nitekim haberde de, ‘Apple’ın 2007’den beri Prizma’ya dahil olmamaya çalıştığı’ belirtildi. Facebook’tan da benzer bir açıklama geldi. Yetkili Joe Sullivan “Hiçbir devlet kurumuna sunucularımıza doğrudan erişim imkânı vermiyoruz. Belirli bireyler hakkında bilgi talep edilirse, talebin yasal olup olmadığı incelendikten sonra ve yasalarca belirtildiği ölçüde bilgi paylaşıyoruz” dedi. Yahoo da ‘sunucuya erişim izni verdiğini’ reddetti. 

NSA: Tamiri mümkün değil

Bireysel hakların ihlali tartışmaları böylece alevlenirken, NSA Başkanı James Clapper da istihbaratın telefon ve internet trafiğini izlemesini savundu. Yasaların bu uygulamalara izin verdiğini savunan Clapper, basının gizli mahkeme kayıtlarını yayımlamasını kınadı: “Bu olayın deşifre edilmesi, ülkemize yönelik tehditleri ortaya çıkarma olanağına büyük zarar verdi. Bu, tamiri mümkün olmayan zarar.”
Clapper, NSA’nın milyonlarca kişinin telefon trafiğini gizlice topladığını doğrularken, Prizma’ya dair haberlerin ise ‘hatalı olduğunu’ savundu. İnternet firmalarından bilgi toplandığını doğrulayan Clapper, “Ancak hedef alınan kişiler ABD vatandaşı değil” ifadelerini kullandı.