ABD ile Küba arasında ticari uçuş anlaşmasında mutabakat

ABD ile Küba arasında ticari uçuş anlaşmasında mutabakat
ABD ile Küba arasında ticari uçuş anlaşmasında mutabakat
ABD Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, ABD ve Küba karşılıklı tarifeli uçuşların düzenlenmesi konusunda dün mutabakata vardı.

RADİKAL - ABD'li ve Kübalı yetkililer, iki ülke arasında ticari uçuşların yeniden başlaması için anlaşmaya vardı.

ABD Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, taraflar, tarifeli uçuşların düzenlenmesi konusunda dün mutabakata vardı.

Açıklamada, varılan kararın iki ülkenin halkları arasındaki bağı güçlendireceği ve seyahat edecek kişilerin seçeneklerini çoğaltacağı vurgulandı, ancak uçuşların ne zaman başlayacağı ise belirtilmedi.

ABD yasaları, vatandaşlarının Küba'ya turistik ziyaretler düzenlemesini engelliyor. 1961'de ABD Küba'ya ambargo koymadan önce, iki ülke arasında günlük uçak seferleri yapılıyordu. 

ABD ile Küba arasındaki diplomatik ilişkiler 54 yıllık aranın ardından bu yıl tekrar başlamış ve her iki ülke karşılıklı büyükelçilik açmıştı. Küba, ilişkilerin normalleşmesinin önündeki en önemli engel olan ticaret ambargosunun da kalkmasını istiyor.

İlişkilerin normalleşmesi sürecinde iki ülke arasında 1963'te kesilen posta hizmetlerinin de yeniden başlaması için geçen hafta anlaşmaya varılmıştı.