ABD ile Mısır'ın demokrasi atışması

ABD ile Mısır'ın demokrasi atışması
ABD ile Mısır'ın demokrasi atışması

ABD yönetimi, komedyen Yusuf hakkında dava açılmasının ciddi endişe yarattığını açıkladı.

Mısır Başsavcılığı, İslami değerleri ve Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’yi aşağıladığı gerekçesiyle gözaltına alınan ülkenin tanınmış komedyenlerinden Besim Yusuf’un pazar günü 4.500 TL kefaletle serbest bırakılmasına karar verse de tartışma dinmedi ve Washington-Kahire arasında gerilim yarattı. ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Victoria Nuland önceki gün Yusuf’a karşı davanın ABD yönetiminde ‘ciddi endişe’ yarattığı eleştirisi yaptı: “Diğer siyasi aktivistler hakkındaki tutuklama kararlarıyla birlikte düşünüldüğünde, bu dava ifade özgürlüğünün sınırlandırılmasına ilişkin tehlikeli bir eğilim olduğunun kanıtı. Kahire bu tür dava dosyalarını hızla işleme koyarken, Aralık 2012’de cumhurbaşkanlığı önünde gösteri yapan eylemcilere saldırılara karşı kamu davası açmakta son derece yavaş hareket etmektedir. Dolayısıyla adaletin eşit dağıtıldığından söz etmek mümkün değildir.”
İktidardaki Hürriyet ve Adalet Partisi (HAP) ise dün ABD’yi ‘pervasızca Mısır’ın içişlerine karışmakla’ suçladı: “Bu açıklamaları üzüntüyle karşılıyoruz. Bitmemiş bir dava hakkında açıklama yapılması, ABD’nin tavrı hakkında akla soru işareti getiriyor.” Ancak dün Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklama ise Mursi’nin, Yusuf davasıyla arasına mesafe koymak istediğini düşündürdü: “Cumhurbaşkanlığı Yusuf’a karşı bir şikâyette bulunmamıştır. Şikâyetler vatandaşlardan gelmiştir. Cumhurbaşkanlığı, ifade özgürlüğüne saygı duyar.”
Ancak CBC’deki ‘Elbernameg’ adlı programın yıldızıyken, ‘yeni Mısır’ın demokrasi ile imtihanının kahramanına dönüşen Yusuf’a dair tartışma sürerken, dün de şubatta Yusuf’un programına katılan stand-up’çı Ali Kandil, İslam’a hakaret ettiği iddiasıyla savcılıkça sorgulandı. Bazı din adamlarının konuşmasıyla alay ettiği için ifadesi alınan Kandil, “Bu, deli saçması” derken, halka şöyle seslendi: “Devriminin hedefleri olan ekmek, özgürlük ve sosyal adaleti korumak halkın sorumluluğu. Komedyen olarak benim sorumluluğum olan hedef ise ifade özgürlüğü.”