ABD: Irak güçleri Ramadi'yi IŞİD'den almaya hazır

ABD: Irak güçleri Ramadi'yi IŞİD'den almaya hazır
ABD: Irak güçleri Ramadi'yi IŞİD'den almaya hazır
ABD Savunma Bakanlığı, Ramadi kentinin IŞİD'in elinden yakın zamanda alınabileceğini belirterek, 'Irak Güvenlik Güçlerinin kente girmesi için savaş koşullarının hazır olduğunu düşünüyoruz' ifadesini kullandı.

RADİKAL - ABD Savunma Bakanlığı Irak'ta ABD'liler tarafından eğitilmiş güçlerin Ramadi kentini IŞİD'in elinden geri almasının zamanının geldiğini söyledi. ABD liderliğindeki IŞİD'e karşı kurulan koalisyonun Bağdat'taki sözcüsü Albay Steve Warren son on günde düzenlenen 52 hava saldırısının kara kuvvetlerini hücüm için hazırladığını söyledi.

Warren Iraklı güçlerin son günlerde IŞİD'in elinde bulunan ve Anbar vilayetinin başkenti olan Ramadi'ye doğru 14 kilometre daha yaklaştıklarını ve kentin dış mahallelerine ulaştıklarını belirtti. Sözcü Irak kara kuvvetlerine Iraklı F-16 savaş uçaklarının da destek vereceğini ifade etti. Warren, "Irak güvenlik güçlerinin kente girmesi için savaş koşullarının hazır olduğunu düşünüyoruz" dedi.

Ramadi'nin bu yıl IŞİD'in eline geçmesi Irak için büyük bir kayıp olmuştu. 2014 yılında Musul'u da eline geçiren IŞİD, ABD hava operasyonlarına karşın hala Irak'ın kuzey ve batı bölgelerini kontrol altında tutmayı sürdürüyor. Ramadi bölgesinde hava saldırılarını artıran ABD Temmuz'dan bu yana 292 hava operasyonu gerçekleştirirken 'yüzlerce' IŞİD üyesini öldürüldüğünü açıkladı. Pentagon sözcüsü Ramadi'de şu anda 600 ile 1000 arasında IŞİD militanı olduğunu belirtiyor.

Albay Warren IŞİD'in Ramadi çevresinde patlayıcılar ve mayınlarla güçlü bir savunma geliştirdiklerini bunun da Iraklı askerleri yavaşlattığını ifade etti. ABD'li sözcüye göre Iraklı güçler kenti sarmış durumda ve dört bir koldan sıkıştırıyor. Muharebeye 10 bin Iraklı asker katılıyor. (BBC Türkçe)