ABD: İran'ın Irak'taki etkisi kaygı yaratıyor

ABD: İran'ın Irak'taki etkisi kaygı yaratıyor
ABD: İran'ın Irak'taki etkisi kaygı yaratıyor
ABD Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey, İran'ın Irak'ta artan etkisinin kaygı yarattığını söyledi.

RADİKAL -  ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Savunma Bakanı Ashton Carter ve Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey, ABD Başkanı Barack Obama'nın Kongre'den istediği IŞİD'e karşı güç kullanma yetkisiyle ilgili Senato Dış İlişkiler Komitesi'nin sorularını yanıtladı.

Rudaw'da yer alan habere göre İran’ın Irak'ta artan etkilerine yönelik soru üzerine Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey, “Askeri perspektiften bakıldığında bunun dördü bölgesel, ikisi küresel açıdan olmak üzere 6 noktada kaygı yaratıyor” dedi.

ABD: Tikrit operasyonuna hava desteği yok

'NÜKLEER TEHDİT' VURGUSU

Dempsey, “İran'a yönelik dört bölgesel kaygımız; vekil ve taşeronlar, silah tüccarlığı, balistik füze teknolojisi ve Hürmüz Boğazı’nı kapatabilme niyetiyle mayın döşemeyi geliştirme konusu. İki küresel tehdit ise, İran'ın nükleer silah hırsı ve siber tehdidi. Dolayısıyla İran’ın bölge genelindeki faaliyetleri ve nükleer silah hırsı ile siber eylemleri noktasında kaygılarımız var” diye konuştu.

Kasım Süleymani, operasyon için Tikrit'te

Irak ordusu Tikrit merkezini kurtardı

KAPSAYICI YÖNETİM KONUSUNDA SORU İŞARETLERİ

Tikrit’teki operasyonlar bağlamında, İran’ın IŞİD ile mücadele etmek için Irak güçlerini desteklemelerini askeri bağlamda olumlu gördüklerini belirten Dempsey, ancak IŞİD yenilgiye uğratıldıktan sonra neler olacağı ve Irak hükümetinin kapsayıcı yönetim sergileyip sergilemeyeceğinin ciddi kaygı oluşturduğunu bildirdi. Dempsey, şu aşamada Şii milislerin aldıkları yerlerde etnik temizliğe giriştikleri yönünde bir işarete rastlamadıklarını kaydetti.

Bakan Kerry de İran’ın bölgedeki artan etkisine yönelik derin kaygılarını dile getirdi.

Gönül Tol yazdı. "Amerika, Irak'ı İran'a teslim etti "

Murat Yetkin yazdı. "IŞİD Resulayn'de ikinci Kobane mi deneyecek?"

İranlı komutan Tevassuli Suriye'de öldürüldü