ABD, IŞİD operasyonlarına günde 9 milyon dolar harcıyor

ABD, IŞİD operasyonlarına günde 9 milyon dolar harcıyor
ABD, IŞİD operasyonlarına günde 9 milyon dolar harcıyor
ABD'nin IŞİD'e karşı düzenlediği operasyonlara günde dokuz milyon dolar harcadığı açıklandı.

RADİKAL - ABD 'nin IŞİD'e karşı operasyonlar için günde dokuz milyon dolar harcadığı belirtildi. ABD öncülüğündeki koalisyona bağlı savaş uçakları, Ağustos ayından bu yana Suriye ve Irak'taki IŞİD mevzilerini bombalıyor. Pentagon'dan yapılan açıklamada, ABD'nin şimdiye kadarki operasyon maliyetinin 2.7 milyar dolar olduğu belirtildi. Bu paranın üçte ikisinin hava operasyonları için harcandığı belirtiliyor.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, Temsilciler Meclisi 579 milyar dolarlık savunma bütçesini onayladı. Meclis, Kongre'nin güç kullanımına onay vermeden IŞİD'le mücadele için daha fazla harcama yapılmamasını öngören tasarıya ise karşı çıktı. Ağustos ayından bu yana ABD'nin Irak'taki askeri harcamalarının hızla arttığı belirtiliyor.

IŞİD Sirte'yi ele geçirdi

3 BİN 500 ASKER OLACAK

Beyaz Saray bu hafta, Irak'a 450 askeri danışmanın gönderileceğini açıkladı. Böylece Irak'taki Amerikan askeri personeli sayısı 3 bin 500'e çıkacak. ABD'li yetkililer, buradaki askerlerin operasyonlara katılmadığını, yerel güçlere eğitim verdiğini söylüyor. ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Martin Dempsey, Perşembe günü Irak'taki operasyonlarının kapsamını genişletebileceklerini açıklamıştı.

Kobani'de ilk kez bir ABD'li yaşamını yitirdi

Nasrallah: Kalamun'da IŞİD'le savaş başladı

Avrupa Parlamentosu Türkiye raporunu kabul etti