ABD: IŞİD peşmergeye karşı hardal gazı kullandı

ABD: IŞİD peşmergeye karşı hardal gazı kullandı
ABD: IŞİD peşmergeye karşı hardal gazı kullandı
ABD öncülüğünde kurulan IŞİD karşıtı koalisyonun üst düzey komutanlarından Tuğgeneral Kevin Killea, IŞİD'in peşmergeye hardal gazıyla saldırdığını tespit ettiklerini belirtirken, araştırmaların sürdüğünü ifade etti.

RADİKAL - IŞİD'e karşı ABD öncülüğünde kurulan koalisyonun üst düzey komutanlarından Tuğgeneral Kevin Killea, IŞİD'in peşmergeye karşı kimyasal silah kullandığını tespit ettiklerini açıkladı. Killea, saldırıda hardal gazı kullanıldığını belirtirken, araştırmaların sürdüğünü ve birkaç hafta içinde incelemelerin tamamlanacağını beklediklerini ifade etti.  

Düzenlediği basın toplantısında IŞİD'in Irak'ta peşmerge güçlerine karşı kimyasal saldırıda bulunduğuna dair haberlerin hatırlatılması üzerine Killea, IŞİD'in 11 Ağustos'ta düzenlediği saldırıdan birkaç gün sonra kullandıkları havan topundan parçalar aldıklarını ve bunlar üzerinde saha testi yaptıklarını belirterek, şunları kaydetti:

"Test sonuçları bu parçalarda hardal gazı elementine rastlandı. Bu birinci derecede kimyasal ajan. Burada şunu anlamak önemli ki bu muhtemel alan testi, henüz tamamlanmış değil. Sonuçlar bize sadece kimyasalın bulunduğunu söylüyor. Ondan daha fazlasına dair sonuç vermiyor. Dolayısıyla ne kadar miktarda olduğu ve nereden geldiği gibi noktaları belirleyebilmemiz açısından bu parçalar üzerinde tam testleri yapmak birkaç haftamızı daha alacak".

'Kimyasal saldırı' sonrası gaz maskesi önlemi

IŞİD'in geçen hafta Irak'ta hardal ve klor gazı kullandığı tespit edilmişti. Saldırıda 8 peşmergenin gazdan etkilendiği de belirtilmişti. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Alistair Baskey de IŞİD'in Irak'ta Kürt güçlere yönelik "hardal" gazı maddesi kullandığına yönelik haberlerin farkında olduklarını ve konuyu incelediklerini söylemişti. (AA)

'Peşmergeye kimyasal silahla saldırıldı'

IŞİD 1500 yıllık manastırı yıktı

'IŞİD HIV'li militanlarını intihar bombacısı yapıyor'