ABD İsrail casusunu 30 yıl sonra serbest bıraktı

ABD İsrail casusunu 30 yıl sonra serbest bıraktı
ABD İsrail casusunu 30 yıl sonra serbest bıraktı
İsrail adına casusluk yaptığı gerekçesiyle ABD'nin ömür boyu hapse mahkum ettiği ABD Deniz Kuvvetleri eski çalışanı Jonathan Pollard bugün serbest bırakıldı.

RADİKAL- Yıllardır ABD ve İsrail arasında bir sorun olarak duran "Jonathan Pollard casusluk vakası" Tel Aviv lehine çözüldü.

İsrail adına casusluk yaptığı gerekçesiyle 1987 yılında ömür boyu hapse mahkum olan Jonathan Pollard bugün serbest bırakıldı. 

ABD'nin North Carolina eyaletindeki Butner Cezaevi'nde 30 yıldır tutuklu bulunan İsrail casusu Jonathan Pollard yarın serbest kalacaktı. Ancak hapishane tutukluları sadece hafta içi salıverdiği için bu kurala uyularak, Pollard'ın tahliyesi birgün öne çekildi.

1985 yılından bu yana cezaevinde olan Pollard'ın avukatı Eliot Lauer, "Müvekkilimizin serbest kalacak olmasında büyük mutluluk duyuyoruz" açıklaması yaptı.

Pollard'ın cezaevinden çıkmasının ardından 5 yıl süreyle ABD'de kalma şartı bulunuyor. İsrail'in vatandaşlık vererek, maaşa bağladığı Pollard ise, eşinin bu ülkede yaşadığını belirterek, İsrail'de yaşamak istediğini açıkladı.

BEYAZ SARAY'DAN "ŞARTLI TAHLİYE" AÇIKLAMASI

Washington yönetimi ise, İsrail casusu Pollard'ın 5 yıl ABD kalmasında ısrarlı. ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı yardımcısı Ben Rhodes, "Bu konudaki önceliklerimizden biri, onun ABD'de kalmasıdır. Bir daha vurgulamak istiyorum, Başkan Obama tahliye edilme şartlarını değiştirmeyecek" dedi.

ABD gizli belgelerini İsrail'e vermekle suçlanan Pollard'ın serbest bırakılması için yıllardır kampanyalar yürütülüyor.

NETANYAHU BÜYÜK KUTLAMALARA İZİN VERMEDİ

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Pollard'ın bugün tahliye edilmesi sonrası ülkesinde büyük kutlamalar yapılmaması emrini verdi.

İsrail, bu davranışıyla Pollard'ın kısa süre içerisinde bu ülkeye dönme çabalarına zarar vermek istemiyor.

BİNLERCE GİZLİ BELGEYİ İSRAİL'E VERDİ

Yahudi kökenli 60 yaşındaki Jonathan Pollard, 1985'te Amerikan Deniz Kuvvetleri'nde çalışırken binlerce sayfalık gizli belgeyi İsrail'e vermek suçlamasıyla tutuklanmıştı

Pollard'ın İsrail istihbaratına verdiği ABD gizli belgelerinde Sovyetler Birliği'nin Arap ülkelerine sattığı silahlar ile Suriye ve Irak'ın kimyasal silah programı yer alıyordu.

ÖMÜR BOYU HAPİS CEZASI ALMIŞTI

İsrail istihbaratına bilgi sızdırırken yakalanan Pollard 1987'de ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştı. Pollard'ın ismi İsrail-Filistin barış görüşmelerinde, İsrail hapishanelerindeki Filistinlilerin serbest bırakılması konusunda da gündeme gelmişti. (NTV)