ABD istihbaratı ve ordusuna siber saldırı

ABD istihbaratı ve ordusuna siber saldırı
ABD istihbaratı ve ordusuna siber saldırı
ABD'li yetkililer, Çin'le bağlantılı olduklarını iddia ettikleri hackerların istihbarat ve ordu personeliyle ilgili 'hassas bilgilere' ulaştığını duyurdu.

RADİKAL - ABD 'li yetkililer Çin'le bağlantılı olduklarından şüphelenilen bilgisayar korsanlarının istihbarat ve ordu personeliyle ilgili 'hassas bilgilere' ulaştığını söyledi. Geçen hafta da büyük bir siber saldırı yaşanmıştı, ancak yetkililer ikinci bir saldırının detaylarını açıkladı. Bu son saldırının ABD güvenlik personeli ya da ailelerini şantaja açık bir hale getirebileceği kaydediliyor.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, saldırıya uğrayan kurum olan Personel İdare Bürosu henüz bir açıklama yapmadı. Associated Press (AP) Haber Ajansına adlarının açıklanmaması şartıyla konuşan yetkililer, bilgisayar korsanlarının istihbarat ve askeri personelinin bilgi ve sistemlere giriş için doldurdukları formları hedef aldığını söyledi.

VERİLER 'ALTIN MADENİ'

Formlarda göz renginden, mali geçmişe, geçmişteki madde bağımlılıklarından akrabalar ve yakınların iletişim bilgilerine dek kişisel bilgiler yer alıyor. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada da araştırmacıların kamu personelinin bilgilerine erişildiğine inandıkları belirtildi. Eski Karşı İstihbarat Yetkilisi Joel Brenner ele geçirilen verileri bir "altın madeni" diye tanımladı.

Ayrıca saldırının boyutlarının geçen hafta açıklanandan çok daha büyük olduğu ortaya çıktı. İlk tahminler 4 milyon kişinin etkilenmiş olabileceği yönündeydi ama AP'ye bilgi veren yetkililer 14 milyon kişinin etkilenmiş olabileceğini vurguladı. ABD her iki saldırıyı düzenleyen bilgisayar korsanlarının da Çin'de olduklarını söylüyor. Peki yönetimi ise iddiaları "sorumsuzca" diye tanımlıyor.