ABD, Kanada ve Ukrayna, 'Nazi karşıtı' taslağa 'hayır' dedi

ABD, Kanada ve Ukrayna, 'Nazi karşıtı' taslağa 'hayır' dedi
ABD, Kanada ve Ukrayna, 'Nazi karşıtı' taslağa 'hayır' dedi

Ukrayna'daki Azov Taburu

Rusya'nın Birleşmiş Milletler Genel Kurulu Üçüncü Komite'ye sunduğu "Nazi karşıtı" taslağa yalnızca ABD, Ukrayna ve Kanada 'hayır' dedi.

RADİKAL – Rusya’nın Birleşmiş Milletler Genel Kurulu Üçüncü Komite’ye Cuma günü sunduğu ve “Nazi ideolojisini yüceltme girişimlerini kınamayı” kapsayan taslak, yalnızca ABD , Kanada ve Ukrayna tarafından reddedildi. 115 ‘evet’ oyu alan ve 55 ülkenin çekimser kaldığı taslak kabul edildi.

Russia Today’in haberine göre, sosyal ve insanî konularla ilgili maddelerin yanı sıra insan hakları ihlalleriyle de mücadele etmeyi amaçlayan taslakta, dünya çapında ırkçılık odaklı suçların ve radikal politikalara sahip partilere desteğin artması konusunda endişe dile getiriliyor. ABD, İngiltere , Çin ve Hindistan’ın da aralarında bulunduğu ülkelerin imzaladığı Irk Ayrımcılığının Tüm Biçimlerinin Ortadan Kaldırılmasına İlişkin Uluslararası Sözleşme’nin benimsenmesi yönünde çağrı yapılan taslakta, “Nazilerin milli direniş hareketlerinin parçası” olarak gösterilmesi ve övülmesi de kınandı.

'BU AYIPLANACAK BİR DURUM'

Oylamanın ardından açıklama yapan Rusya Dışişleri Bakanlığı, taslağın oy birliğiyle kabul edilmemiş olmasından duydukları üzüntüyü dile getirdi. Yapılan açıklamada, “Birleşmiş Milletler üyelerinin ezici çoğunluğunun destek verdiği taslağa ABD, Kanada ve Ukrayna’nın ret oyu vermiş olması, ayıplanacak bir durumdur” ifadeleri kullanıldı.

Moskova’nın her yıl benzer taslakları BM Genel Kurulu’na sunduğu bilinirken, önceki senelerde ABD ve Kanada reddediyor, Ukrayna ise çekimser kalıyordu. Kiev’in oturumdaki temsilcisi Andrey Tsymbalyuk, “Stalinizm ve neo-Stalinizm, Nazizm, neo-Nazizm ve diğer nefret formları kadar güçlü kınanmadığı sürece, Ukrayna bu taslağa destek vermeyecek” dedi.

Ukrayna'da geçen yıl meydana gelen Maidan eylemlerinden bu yana aşırı sağcı ve Nazi yanlısı hareketlerde artış görülüyor.