ABD Kongresi'nden Fethullah Gülen mektubu

ABD Kongresi'nden Fethullah Gülen mektubu
ABD Kongresi'nden Fethullah Gülen mektubu
Amerikan Kongresi'nin 89 üyesi Amerikan Dışişleri Bakanı John Kerry'ye bir mektup yazarak, Kerry'den Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a ulaşmasını ve Türkiye'de Fethullah Gülen'le bağlantılı gazetecilere yönelik son gözaltıları gündeme getirmesini istedi.

RADİKAL - Türkiye ’de Gülen Hareketi ve hükümet arasında süren gerilim Washington’a sıçradı. Hürriyet'ten Tolga Tanış'ın haberine göre, Fethullah Gülen’in Salı günü New York Times’ta yayımlanan ve Türkiye’deki antidemokratik uygulamalar nedeniyle Erdoğan Yönetimi’ni eleştiren makalesinden bir gün önce Amerikan Kongresi’nin 89 üyesinin ABD Dışişleri Bakanı Kerry’ye bir mektup yazarak, Kerry’den Türkiye’de Gülen’le bağlantılı gazetecilere yönelik son gözaltılar nedeniyle Erdoğan Yönetimi ile görüşmesini istediği ortaya çıktı.

Türkiye’de Bank Asya yönetiminin Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun (TMSF) kontrolüne geçmesinden de bir gün önceye denk gelen 2 Şubat 2015 tarihli mektupta şu ifadeler kullanıldı:

"DERİN ENDİŞE DUYUYORUZ"

“Türkiye’de Türk medya mensuplarına yönelik son gözaltılardan derin endişe duyuyoruz. Güçlü bir demokrasi, gelişmek için hem hoşgörü hem şeffaflık gerektirir ama Türk Hükümeti’nin hükümete muhalif sesleri korkutma, gözaltına alma, baskı altında tutma kararı, Türkiye’nin sahip olduğunu iddia ettiği tüm demokratik ilkelere bir tehdittir.
Birçok gazete haberine göre, Türkiye’nin çok satan günlük gazetesi Zaman ’ın genel yayın yönetmeni Ekrem Dumanlı ve Samanyolu Medya Grubu’nun CEO’su Hidayet Karaca, 14 Aralık 2014’te soru işareti uyandıran suçlamalarla gözaltına alınınca, gözaltına alınan basın ve medya mensuplarının sayısı 29’a yükseldi. Bu medya mensuplarının Erdoğan Yönetimi’nin muhalifi olarak bilinen İslam âlimi Fethullah Gülen’le bağları var. Maalesef Hidayet Karaca halen tutuklu olarak yargılanmayı bekliyor.

"ERDOĞAN’A ULAŞMANIZI İSTİYORUZ"

Bu gözaltılardan bir yıl önce Erdoğan Yönetimi’ne yönelik yolsuzluk iddiaları gündeme geldi. Sonrasında 400 kişi (Gülen destekçisi olduğu belirtilen 150’si dahil) Twitter’da yakından izlendi ve Türkiye’de sosyal medyaya erişim engellendi. Muhalefeti susturmaya yönelik daha önceki çabalara ilave olarak bu son gözaltılar, Türkiye’deki herkes için özgürlük, demokrasi ve ekonomik refah üzerinde olumsuz bir etki yarattı.

O yüzden bu davalara barışçıl ve uygun bir çözümü teşvik etmek için sizden Cumhurbaşkanı Erdoğan ve yönetimine ulaşmanızı güçlü bir şekilde istiyoruz. Ortadoğu ’da ABD’nin stratejik bir müttefiki ve önemli bir NATO üyesi olarak Türk Hükümeti’ni bu korkutma yöntemlerini bırakıp özgür basın ve karşıt seslere hoşgörü tavrını kucaklarken görmeyi umuyoruz. Kendi halkına karşı sorumluluk ve görevlerini yerini getirmede Türk Hükümeti’ni teşvik etmek bizim önceliğimiz.”


  http://www.radikal.com.tr/128738312873836

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  - user739964

  ABD RTE ye güvenmiyor. Yoksa bin defa Gülen iade etmişti. ABD kul yutmaz

  soft power - binhuzunluhaz

  soft power böyle olunur. bırakın yok yahudilerle iş birliğiymiş,yok bilmem neymiş filan filan. bu cemaat gittiği her yerde soft power olabilmeyi,şiddete başvurmadan insanlara kendi değerlerini sevdirerek onların da kendilerini sevmesini sağlayabiliyor. gülen cemaati,türkiye cumhuriyetinin üretebildiği tek değerdir. düşüncem bu. dislikeları bekliyorum :)

  TÜRKİYE İRAN OLMA YOLUNDA HIZLA İLERLİYOR! - user564606

  Sırf içeride kendi tabanını tutabilmek için ABD ye meydan okuyor görünmek çok yanlış. Maceraya hevesli yöneticiler açısından sonuçları hüsranla bitecek bir takım gelişmeler olabilir. İŞTE SİZE YENİ TÜRKİYE!

  Demokraside alacağımız yol uzun - user709297

  Yabancı aydınlarda bir tutarlılık ve demokratlık duruşu var. onlar özgürlüğü ve çok sesliliği çok önemli görüyorlar. insanlığın ve demokrasinin temel değerleriyle hareket ediyorlar. Bu ne bir batı kompleksi oryantalizm hayranlığı. Onlar ön yargısız yaklaşıyorlar meseleye. güncel siyasi olaylara değil ilkelere bakıyorlar. Bizde hainlik ile kahramanlık arasındaki çizgi çok ince. Üzgünüm sevgili ülkem.

  Demokrasinin Cokusu - user390479

  Demokratik kurumlar ve hukuk cokunce vatandas her zaman oldugu gibi careyi batida ariyor. Ucuncu dunya ulkesi seviyesine dustugumuzun bir tescili daha. Ulkemiz kibir ve iktidar hirsindan catlamak uzere olan bir diktatorun avucu icinde. Inim inim inliyor. Yasasin Diktatorumuz!

  ABD Kongresi Gülen ........Balçovalı - balçovalı

  Ne garip bir durum .ABD kongresinde Gülen cemaatinden 89 kişi varmış da (!) haberimiz yokmuş.